Плажи на Кипар што вреди да се посетат (и што треба да знаете за нив)

Кои се најпосетените плажи на Кипар, а за кои малкумина знаат? Во продолжение издвојуваме неколку плажи на Кипар за сечиј вкус.

plazhi-na-kipar-shto-vredi-da-se-posetat-i-shto-treba-da-znaete-za-niv-01.jpg

Кипар, во изминатите неколку години станува атрактивна туристичка дестинација за нашите и за туристите од регионот.

Островот е поделен на два дела, каде на јужниот дел живеат Кипарските Грци, а на северниот Кипарските Турци.

Сепак, островот е вистински рај за туристите, а освен големиот број сместувачки капацитети, тој изобилува и со некои од најубавите плажи, што вреди да се посетат.

Кои се најпопуларните плажи на Кипар?

Fig Tree Beach

Дефинитивно ова е една од најпознатите плажи во Кипар, која е сместена во најпознатиот ресорт Protaras.

Таа ги примамува туристите со кристално чистите води на Средоземното Море и со златните песоци.

View this post on Instagram

A post shared by Utopianpixels (@utopianpixels)

View this post on Instagram

A post shared by KnowMyTrips (@knowmytrips)

Makronissos Beach

Ова е можеби најпознатата плажа во Аја Напа.

Идеална е за семејства заради плиткото море и ситниот песок, а е привлечна како за туристите, така и за локалното население.

Latsi Beach

Се наоѓа во областа Пафос, но поблиску е до гратчето Полис Крисокуос.

Станува збор за плажа која не е многу позната за туристите, а е мешавина од златен песок и камчиња.

Се вели дека оваа плажа е одличен избор за сите оние што сакаат да побегнат од гужви и премногу туристи.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

8 најубави плажи во Хрватска за одмор со мали деца На кои плажи во Хрватска морето е најчисто, плитко, а има и голем број активност...
Коктел 15 евра, грчка салата 10 евра: Како се движат цените на Tigania, една од најубавите плажи на ... Плажата позната како „грчки Кариби“ е меѓу најскапите на вториот крак, а храна и...
5 плажи во Албанија со кристално чисто море (од кои 4 се изолирани) До една од овие плажи се стигнува само со брод, а до другите две мора да пешачит...
Плажата која ги победи Малдиви за „најсино море“ се наоѓа во Албанија - на 270km од Скопје Чиста тиркизна вода, волшебен поглед, светол песок... Плажата на огледалата (Pas...
Гари, Зрзе - Шест преубави македонски села кои треба да ги посетите Зовиќ, Гари, Ореше - сте ги посетиле ли овие наши преубави села? Ако не, време е...
Скриени места во Европа што вреди да се посетат (пред сите да дознаат за нив) Ако сте од оние луѓе на кои им пречи метежот на познатите дестинации, тогаш овие...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg