Работи што треба да ги знаете за хемороидите, а за кои се срамите да прашате

Помалите хемороиди поминуваат сами од себе за неколку дена, а можат да се јават поради долго седење на тоалетната школка (обично со телефон, кога ќе се „заборавиме“од скролање).

raboti-shto-treba-da-gi-znaete-za-hemoroidite-a-za-koi-se-sramite-da-prashate-01.jpg

Хемороидите се мошне честа појава и кај мажите и кај жените, но на повеќето им е непријатно да зборуваат за нив.

Но, хемороидите можат да бидат навистина непријатни и важно е да не ги криете, барем од вашиот лекар.

10 работи што би требало да ги знаете за оваа појава:

Што се хемороиди?

Наједноставно кажано, хемороидите се потечени вени во областа на анусот.

Кога одите во тоалет, овие потечени вени се иритираат, па затоа може да се јави болка, а некогаш и крвавење.

raboti-shto-treba-da-gi-znaete-za-hemoroidite-a-za-koi-se-sramite-da-prashate-02.jpg

Што се внатрешни хемороиди?

Внатрешните хемороиди се наоѓаат во аналниот отвор и не се гледаат однадвор.

Тие можат да предизвикаат крвавење, но речиси и да не се чувствуваат бидејќи во овој дел од телото нема многу рецептори за болка.

raboti-shto-treba-da-gi-znaete-za-hemoroidite-a-za-koi-se-sramite-da-prashate-03.jpg

Што се надворешни хемороиди?

Како што кажува името, надворешните хемороиди се јавуваат надвор од аналниот отвор.

Ова се хемороидите кои предизвикуваат посилна болка, а исто како внатрешните, можат и да крвават.

Надворешните хемороиди се видливи.

raboti-shto-treba-da-gi-znaete-za-hemoroidite-a-za-koi-se-sramite-da-prashate-04.jpg

Зошто се појавуваат хемороидите?

Вените во областа на аналниот отвор можат да потечат кога се под притисок.

Оттука, најчестите причини за хемороиди се:

 • Напрегање за време на одење во тоалет
 • Долго седење на тоалетната школка
 • Хронична дијареја или констипација
 • Дебелина
 • Бременост
 • Анален секс
 • Лоша исхрана (консумирање малку хранливи влакна)
 • Често кревање тешки предмети

raboti-shto-treba-da-gi-znaete-za-hemoroidite-a-za-koi-se-sramite-da-prashate-05.jpg

Кои се симптомите?

Како што спомнавме погоре, внатрешните хемороиди обично не предизвикуваат болка, па можно е и да не ги забележите.

Сепак, може да се јави непријатност или мала болка кога одите во тоалет.

Надворешните хемороиди, од друга страна, предизвикуваат поизразени симптоми:

 • Чешање или иритација во областа на анусот
 • Болка
 • Отоци во областа на анусот
 • Крвавење

raboti-shto-treba-da-gi-znaete-za-hemoroidite-a-za-koi-se-sramite-da-prashate-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Симптоми кои се јасен знак дека треба да го однесете детето на очен лекар Го покрива едното око, го држи телефонот премногу близу до лицето или многу чест...
Чело, грб, рамена: Зошто се појавуваат акни на разни делови од телото? Генерално, акните се појавуваат поради претерано лачење масти, но можат да се по...
Зошто понекогаш окото ни „игра“ и дали е знак за сериозен проблем? Играњето на окото е појава со која сме се соочиле скоро сите. Во повеќето случаи...
Кои промени на стапалата и ноктите можат да бидат знак за некаков проблем со здравјето? Ако имате многу сува кожа којашто се лупи, и покрај добрата нега на стапалата, м...
Дали ноќното потење е знак за сериозен проблем и кога треба да одите на лекар? Ноќното потење може да биде предизвикано од разни фактори, како менопауза или пи...
Голема кашлица: Колку е опасна за деца и возрасни и како да се заштитите? Таканаречената голема кашлица е респираторна инфекција која најчесто се јавува к...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg