Диета на познатиот доктор Мајкл Мозли со која ќе ослабете 3 килограми за една недела


Диета на познатиот доктор Мајкл Мозли со која ќе ослабете 3 килограми за една недела

Доктор Мајкл Мозли верува дека ја пронашол диетата што ќе им помогне на сите. Диетата е наречена Fast 800 и додека ја држите, треба да консумирате 800 калории дневно.

dieta-na-poznatiot-doktor-majk-mozli-so-koja-kje-oslabite-tri-kilogrami-za-edna-nedela-01.jpg

Диетата е комбинација од постење и медитеранска исхрана, но Мозли препорачува да вклучите и физичка активност.

Нешто повеќе за диетата

Оваа диета најмногу се фокусира на броењето калории. Според Мозли, 800 е магичниот број што ќе ви помогне да се ослободите од вишокот килограми.

Оние што ја држат диетата, треба да консумираат 800 калории дневно, во период од најмалку две недели.

Добро е што можете да ја приспособите диетата според вашите потреби и да мислите само на бројот на калории.

Дали оваа диета ќе ви помогне?

Храната богата со шеќер и јаглехидрати го зголемува ризикот од дијабетес и дебелина. Покрај тоа, овие намирници го зголемуваат нивото на шеќер во крвта. Набрзо откако ќе ги консумирате, нивото на шеќер нагло се намалува, па вие се чувствувате гладно и најверојатно ќе изедете повеќе.

Диетата на доктор Мозли препорачува да се фокусирате на храна со малку јаглехидрати и малку масти, а поради ограничениот број на калории, сигурно ќе се ослбодите од вишокот килограми.

Временско ограничување

Оние кои ја држат диетата ќе треба и да постат. Односно, да не јадат 12 часа во денот. Ова значи дека ако вечерате во 19 часот, следното утро не треба да појадувате пред 7 часот.

dieta-na-poznatiot-doktor-majk-mozli-so-koja-kje-oslabite-tri-kilogrami-za-edna-nedela-02.jpg

Каква храна да консумирате?

Доктор Мозли дал и неколку препораки за тоа што е најдобро да консумирате додека ја држите диетата.

Течности

Знаевте ли дека повеќето од нас постојано се дехидрирани? Факт е дека речиси сите пиеме премалку вода, а ова не поминува без последици.

Доктор Мозли препорачува да го зголемете внесот на течности во текот на денот. На овој начин ќе се чувствувате и посити.

Масти

Веројатно постојано слушате дека треба да ги избегнувате мастите, но постојат и здрави масти кои се добри за вашиот организам.

Овие масти го потиснуваат апетитот, а можете да ги најдете во маслиново масло, јаткасти плодови, риба и некои млечни производи.

dieta-na-poznatiot-doktor-majk-mozli-so-koja-kje-oslabite-tri-kilogrami-za-edna-nedela-03.jpg

Хранливи влакна

Кога внесувате доволно хранливи влакна, вашите црева ќе работат многу поефикасно. Покрај тоа, хранливите влакна имаат и позитивно влијание врз расположението. Хранливите влакна можат и да го намалат вашиот апетит.

Намирници кои се богати со хранливи влакна се зеленчук, житарици и мешунки.

Дали диетата функционира?

Додека го развивал овој план за исхрана, доктор Мозли се здебелил 6 килограми, а потоа ја почнал диетата.

Откако ја започнал, признал дека во првите две недели чувствуваат поголем замор. Сепак, заморот речиси исчезнал после втората недела, а во тој период ослабел 5 килограми.

Доколку сакате да ја почнете оваа диета, најважно е да се консултирате со вашиот лекар. Бидејќи диетата е рестриктивна, најдобро е редовно да го проверувате здравјето додека ја држите.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Данска диета за брзо слабеење: Ригорозно 13-дневно мени само за најупо... Дојде периодот од годината кога сите се заинтересирани за брзо слабеење, а ние ј...
Диета за невести – 6-дневно мени со кое ќе бидете во форма до свадба Идните невести на кои им се ближи свадбата веројатно веќе паничат за изгледот и ...
План за поздрава исхрана, за сите кои се стрвни кога ќе видат пица или... Дали припаѓате во онаа група луѓе кои кога ќе видат печиво, чоколадо или колачи ...