Диета на познатиот доктор Мајкл Мозли со која ќе ослабете 3 килограми за една недела


Диета на познатиот доктор Мајкл Мозли со која ќе ослабете 3 килограми за една недела

Доктор Мајкл Мозли верува дека ја пронашол диетата што ќе им помогне на сите. Диетата е наречена Fast 800 и додека ја држите, треба да консумирате 800 калории дневно.

dieta-na-poznatiot-doktor-majk-mozli-so-koja-kje-oslabite-tri-kilogrami-za-edna-nedela-01.jpg

Диетата е комбинација од постење и медитеранска исхрана, но Мозли препорачува да вклучите и физичка активност.

Нешто повеќе за диетата

Оваа диета најмногу се фокусира на броењето калории. Според Мозли, 800 е магичниот број што ќе ви помогне да се ослободите од вишокот килограми.

Оние што ја држат диетата, треба да консумираат 800 калории дневно, во период од најмалку две недели.

Добро е што можете да ја приспособите диетата според вашите потреби и да мислите само на бројот на калории.

Дали оваа диета ќе ви помогне?

Храната богата со шеќер и јаглехидрати го зголемува ризикот од дијабетес и дебелина. Покрај тоа, овие намирници го зголемуваат нивото на шеќер во крвта. Набрзо откако ќе ги консумирате, нивото на шеќер нагло се намалува, па вие се чувствувате гладно и најверојатно ќе изедете повеќе.

Диетата на доктор Мозли препорачува да се фокусирате на храна со малку јаглехидрати и малку масти, а поради ограничениот број на калории, сигурно ќе се ослбодите од вишокот килограми.

Временско ограничување

Оние кои ја држат диетата ќе треба и да постат. Односно, да не јадат 12 часа во денот. Ова значи дека ако вечерате во 19 часот, следното утро не треба да појадувате пред 7 часот.

dieta-na-poznatiot-doktor-majk-mozli-so-koja-kje-oslabite-tri-kilogrami-za-edna-nedela-02.jpg

Каква храна да консумирате?

Доктор Мозли дал и неколку препораки за тоа што е најдобро да консумирате додека ја држите диетата.

Течности

Знаевте ли дека повеќето од нас постојано се дехидрирани? Факт е дека речиси сите пиеме премалку вода, а ова не поминува без последици.

Доктор Мозли препорачува да го зголемете внесот на течности во текот на денот. На овој начин ќе се чувствувате и посити.

Масти

Веројатно постојано слушате дека треба да ги избегнувате мастите, но постојат и здрави масти кои се добри за вашиот организам.

Овие масти го потиснуваат апетитот, а можете да ги најдете во маслиново масло, јаткасти плодови, риба и некои млечни производи.

dieta-na-poznatiot-doktor-majk-mozli-so-koja-kje-oslabite-tri-kilogrami-za-edna-nedela-03.jpg

Хранливи влакна

Кога внесувате доволно хранливи влакна, вашите црева ќе работат многу поефикасно. Покрај тоа, хранливите влакна имаат и позитивно влијание врз расположението. Хранливите влакна можат и да го намалат вашиот апетит.

Намирници кои се богати со хранливи влакна се зеленчук, житарици и мешунки.

Дали диетата функционира?

Додека го развивал овој план за исхрана, доктор Мозли се здебелил 6 килограми, а потоа ја почнал диетата.

Откако ја започнал, признал дека во првите две недели чувствуваат поголем замор. Сепак, заморот речиси исчезнал после втората недела, а во тој период ослабел 5 килограми.

Доколку сакате да ја почнете оваа диета, најважно е да се консултирате со вашиот лекар. Бидејќи диетата е рестриктивна, најдобро е редовно да го проверувате здравјето додека ја држите.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Данска диета за брзо слабеење: Ригорозно 13-дневно мени само за најупорните Дојде периодот од годината кога сите се заинтересирани за брзо слабеење, а ние ј...
Диета за невести – 6-дневно мени со кое ќе бидете во форма до свадба Идните невести на кои им се ближи свадбата веројатно веќе паничат за изгледот и ...
План за поздрава исхрана, за сите кои се стрвни кога ќе видат пица или колаче Дали припаѓате во онаа група луѓе кои кога ќе видат печиво, чоколадо или колачи ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg