Семејството на Теодора Џехверовиќ крие една тајна од јавноста – Зошто одлучиле да ги променат имињата на децата?

Наводно Теодора Џехверовиќ била пресреќна кога нејзините родители одлучиле да ѝ го променат името. Како се викала атрактивната српска пејачка, пред да стане Теодора Џехверовиќ и зошто нејзиното семејство одлучило да ѝ го промени името и презимето уште додека била мала?

semejstvoto-na-teodora-djehverovikj-krie-edna-tajna-od-javnosta-zoshto-odluchile-da-gi-promenat-iminjata-na-decata-01.jpg

Српската пејачка Теодора Џехверовиќ (24), го привлече вниманието кај балканската публика по учеството во „Ѕвездите на Гранд“, но и откако учествуваше во реалното шоу „Задруга“. Во еден период беше дел од популарната женска група „Đavolice“, а по распадот започна соло кариера.

Сепак, малкумина знаат дека на Теодора, која е родена во 1998-ма година во местото Качарево во Србија, ѝ било дадено сосема поинакво име.

Теодора е прво дете на Сеад и Гордана (Гоца) Џехвери - првично нејзините родители ја викале Суада Џехвери, а нејзиниот брат кој денес се вика Сава, се викал Сенад.

Нејзиниот татко е по потекло од Албанија, а тој влегол во конфликт со сопственото семејство откако одлучил да се ожени за мајката на Теодора која е Србинка.

Семејството прво живеело во Босна и Херцеговина, а потоа се преселиле во Србија, во родното место на мајката на Теодора, Качарево.

Таму, дошло до конфликт со семејството на мајката на Теодора и на крај морале да заминат во Белград. Тука, семејството одлучило да ги промени имињата на нивните деца, а презимето од Џехвери го променило во Џехверовиќ.

Целта била да им овозможи на Теодора и на Сава, (Суада и Сенад) полесно да се вклопат во средината и да бидат подобро прифатени од врсниците.

Членовите на групата „Đavolice“ во изјава за српските медиуми велат дека знаеле дека Теодора го променила името, а дека во нејзиното раскажување откриле дека била пресреќна кога родителите ѝ го промениле името и смета дека Теодора е позвучно од Суада и дека е подобро за нејзината кариера.

„Теодора беше пресреќна затоа што сметаше дека со такво име полесно ќе успее во животот. Од мала беше премногу амбициозна. Никогаш не говореше за промената на името, особено не откако ја започна музичката кариера. Таа информација ја знаат само неколку нејзини најблиски пријатели“ – пишува Republika повикувајќи се на сопствени извори.

Како и да е, Теодора денес има успешна балканска кариера и голем број обожаватели на Балканот. Се чини дека конечно ги остварила своите амбиции и успеа да изгради успешна музичка кариера.

Прочитајте и Teтоважа меѓу градите, 1 милион следбеници на Инстаграм: Теодора Џехверовиќ - најпровокативната млада српска ѕвезда

Погледнете повеќе нејзини фотографии на следната страна...Би можело да ве интересира:

Србинка згрозена од сцена на грчка плажа: „Ископаа дупка во песок за детето да се олесни - срам ми е... „Во еден момент девојчето кажа дека ѝ се кака, а дедо ѝ ископа дупка покрај море...
Си го промени личниот опис со операции, со сопругот е од 17 години: Факти за српската пејачка Маја Б... Како дете останала без татко, а додека пеела низ локали во Босна го запознала св...
Наташа Беквалац направи бајковита забава по повод 4-тиот роденден на ќеркичката (фото) „Заради тебе секој мој ден е роденден“ – напиша српската пејачка Наташа Беквалац...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg