Нашите балерини вежбаа со маски во најтоплите денови – како се подготвуваше балетското дело „Болеро“?


Нашите балерини вежбаа со маски во најтоплите денови – како се подготвуваше балетското дело „Болеро“?

Во едно време-невреме успешно се постави балетското делото „Болеро“ во продукција на македонската „Национална опера и балет“, чијашто премиера се одржа во рамки на фестивалот „Охридско лето“.

kako-nashite-balerini-se-podgotvuvaa-za-baletskoto-delo-bolero-01.jpg

Дело, за прв пат поставено пред 30 години од кореографот Олга Милосављева, а сега препородено како омаж за неа и сите балетски уметници кои своевремено несебично давале сè од себе да ја издигнат балетската уметност во Македонија.

Со оглед на фактот што културата, а особено балетот, се тешко погодени од глобалната пандемија, создавањето на едно вакво уметничко дело беше уште поголем предизвик.

Дванаесет балерини од ансамблот при македонската „Националан опера и балет“ предводени од кореографот Саша Ефтимова, строго придржувајќи се до Ковид-19 протоколите вежбаа и танцуваа постојано со маски во едни од најтоплите летни денови.

Целиот процес е доловен и документиран од Александар Томовски во серија фотографии како и во видео запис кој го пренесува целиот процес на подготовки, труд, посветеност и ентузијазам вложен во изведување на танцови движења кои бликаат со емоции за надеж, пребродување, нови почетоци, подобро утре.

Документарен запис кој ја доловува вредноста и тежината на еден од многу аспекти историски потфат, но и уникатен ентузијастички потфат кој во прво лице раскажува неколку напоредни приказни што даваат поглед во еден скриен свет на создавање уметност зад кулисите.

„Болеро“ ќе има премиера и пред скопската публика, како дел од настанот „Опера и балет под ѕвездите“ организиран од македонската „Национална опера и балет“, што ќе се одржи во петок на 25 септември, од 21 часот на платото пред НОБ.

Погледнете повеќе фотки од подготовката, направени од Александар Томовски: 

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg