Ѕвезди кои се откажаа од светската слава за да прават други работи


Ѕвезди кои се откажаа од светската слава за да прават други работи

Понекогаш ни многуте пари и привилегии не се доволни да те задржат во светот на славните. Константниот притисок да се биде успешен, преполнетиот распоред и неуспешните љубовни врски си го земаат данокот од она што се нарекува да се биде славен и популарен.

Zvezdi-koi-se-otkazaa-od-svetskata-slava-za-da-pravat-drugi-raboti-01.jpg

Некои пак се решаваат да ѝ го свртат грбот на славата во најголемиот зенит на популарноста.

Од конкретни до непознати причини, овие 10 ѕвезди се откажаа од светската слава и се посветија на други работи:

Елизабет Харли

Во 2002 година британската актерка реши да се посвети на чувањето и воспитувањето на синот.

Zvezdi-koi-se-otkazaa-od-svetskata-slava-za-da-pravat-drugi-raboti-02.jpg

Шон Конери

Во 2003 година еден од најдобрите актери на сите времиња, Шон Конери, се пензионираше откако неговиот последен филм The League of Extraordinary Gentleman доживеа невидено фијаско на бокс офисот.

Zvezdi-koi-se-otkazaa-od-svetskata-slava-za-da-pravat-drugi-raboti-03.jpg

Ширли Темпл

Актерката која ја нарекувале „Чудо од дете“ и покрај огромниот успех и талент се пензионирала на само 39 години, во 1967 година, а потоа станала амбасадор на ОН.

Zvezdi-koi-se-otkazaa-od-svetskata-slava-za-da-pravat-drugi-raboti-04.jpg

Мег Рајан

Откако се разведе од својот сопруг Денис Квејд во 2001 година, Мег Рајан се разведе и од Холивуд.

Zvezdi-koi-se-otkazaa-od-svetskata-slava-za-da-pravat-drugi-raboti-07.jpg

Фреди Принц Јуниор

Во 2003 година актерот кој се прослави во неколкуте хит тинејџерски филмови изјави дека ќе паузира од глумењето затоа што целата работа е „премногу чудна“.

Zvezdi-koi-se-otkazaa-od-svetskata-slava-za-da-pravat-drugi-raboti-05.jpg

Џин Хекман

Двократниот оскаровец Џин Хекман се пензионираше во 2004 година и од тогаш има напишано 3 историски новели.

Zvezdi-koi-se-otkazaa-od-svetskata-slava-za-da-pravat-drugi-raboti-09.jpg

Лорин Хил

По објавувањето на нејзиниот најголем хит албум The Miseducation of Lauryn Hill во 1998 година, ексцентричната Лорин Хил го напушти бизнисот цели 12 години, а од тогаш има објавено само неколку синглови кои се бројат на прсти.

Zvezdi-koi-se-otkazaa-od-svetskata-slava-za-da-pravat-drugi-raboti-06.jpg

Рик Моранис

Актерот кој на публиката и е најмногу познат по улогите во Ghostbusters и Spaceballs се повлече од кариерата во 1991 кога почина неговата жена со цел да им се посвети повеќе на своите две деца.

Zvezdi-koi-se-otkazaa-od-svetskata-slava-za-da-pravat-drugi-raboti-10.jpg

Кери Грант

Големата актерска икона се пензионирал во 1965 година со цел да се фокусира на татковската улога, а во тој период имал дури 62 години.

Zvezdi-koi-se-otkazaa-od-svetskata-slava-za-da-pravat-drugi-raboti-08.jpg

Тејлор Момсен

Изгледаше дека улогата на Џени во Gossip Girl ќе ѝ ги отвори сите врати на младата актерка, но неочекувано таа се откажа од глумата во 2011 година, на само 18-годишна возраст. Наместо со глума, продолжи да се занимава со пеење во не толку познатиот бенд, The Pretty Reckless.

Zvezdi-koi-se-otkazaa-od-svetskata-slava-za-da-pravat-drugi-raboti-11.jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Славни личности кои не беа поканети на свадбата на Хари и Меган, иако ... Уште пред да се одржи кралската свадба, беше јасно дека ќе има многу славни личн...
Што прави Шакира за да изгледа толку добро на 40 години? Се чини дека славната пејачка од Колумбија, Шакира, го пронашла еликсирот на мла...
Ѕвезди кои во 2017 целосно го променија својот изглед Секоја девојка знае дека промената на фризурата може многу да допринесе за целос...