Познати холивудски дами кои сами си изградиле бизнис царство


Познати холивудски дами кои сами си изградиле бизнис царство

Жени, сопруги, дами и работници. Тие се најпознатите дами на Холивуд, а нивниот талент не е само глумата.

poznati-holivuski-dami-koi-sami-si-izgradile-biznis-carstvo-01.jpg

Заради нивните бизниси на страна, овие холивудски дами ја носат титулата на успешни деловни жени.

Освен што глумат, пеат, ги промовираат своите филмови и албуми, овие жени и вредно работат создавајќи свој личен бренд.

Погледнете за кои дами се работи:

Џесика Алба

Пред 6 години, прекрасната Џесика ја основаше компанијата The Honest Company. Се работи за компанија која продава нетоксични и етички направени производи за домаќинство, а покрај тоа таа го основаше и брендот Honest Beauty кој продава производи за нега на кожа и шминка. Вредноста на нејзините компании се проценува на 1.7 милијарди долари.

Дру Баримор

Освен што ја сака нејзината кариера како актерка, Дру сака да биде и зад камерите, па така ја основала продуцентската куќа Flower Films. Освен тоа, таа основала и успешна компанија за шминка Flower Beauty.

Џесика Симпсон

Својата кариера ја зпаочна како пејачка и актерка, а денес е позната и потоа што успеа да создаде вистинско бизнис царство. Пред 11 години таа основаше сопствена компанија и модна колекција на облека, чанти, чевли, накит, очила за сонце и други додатоци. Годишната заработка на брендот The Jessica Simpson Collection изнесува околу милијарда долари.

Studio hag with a great bag 📷 @kristingram

A post shared by Jessica Simpson (@jessicasimpson) on

Сара Џесика Паркер

Славната глумица е голем љубител на чевли, па таа создаде сопствена линија на женски чевли – SJP Collection. Со оглед на тоа што чевлите изгледаат како да се создадени за Кери Бредшо, за нив има голема побарувачка, а се изработуваат во Италија и во Америка.

Гвинет Полтроу

Таа заплива во водите на животниот стил кога во 2008-ма го основаше брендот Goop. Станува збор за веб сајт на кој таа препорачива разни произвооди - од модни парчиња до работи за уредување на дом и разни рецепти и совети.

https://www.instagram.com/p/BYhF3VmlwTC/

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Славни дами кои не јадат месо Вегетаријанството стана многу популарен начин на живот во последно време и се чи...
Што прави Шакира за да изгледа толку добро на 40 години? Се чини дека славната пејачка од Колумбија, Шакира, го пронашла еликсирот на мла...
Ѕвезди кои се откажаа од светската слава за да прават други работи Понекогаш ни многуте пари и привилегии не се доволни да те задржат во светот на ...