Каснете 3 залчиња, па направете пауза: Бонтон правила кои Кејт Мидлтон ги следи на свечените настани
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
vozac na kamion 22-06-2018
magacioner 22-06-2018


Каснете 3 залчиња, па направете пауза: Бонтон правила кои Кејт Мидлтон ги следи на свечените настани

Кејт Мидлтон живее живот за кој многумина сонуваат. Сигурно секој од нас понекогаш посакал да живее во палата, да носи елегантна дизајнерска облека, да има асистенти и помошници и слично.

bon-ton-pravila-za-svecheni-nastani-koi-kejt-midlton-sekogash-gi-sledi-01.jpg

Иако не е можно да го живееме животот што го живее Кејт Мидлтон, можеме да научиме некои бон-тон правила кои така ги следи кога организира некој настан. Познато е дека Кејт сака да готви и да ги послужи гостите кога организира некој настан, а и самата е гостин на многу важни настани во текот на годината.

Испратете покана со податоци за настанот

Во поканата треба да стои место, време на почеток на настанот и време кога завршува настанот за гостите да не останат предолго.

bon-ton-pravila-za-svecheni-nastani-koi-kejt-midlton-sekogash-gi-sledi-16.jpg

Подгответе се навреме

Никој не сака да се брза и да се подготвува непосредно пред да почне настанот. Затоа, наместете ја масата претходниот ден и подгответе ја храната која може да се подготви еден ден однапред.

Така ќе бидете порелаксирани на денот на настанот и нема да се брзате пред да дојдат гостите.

bon-ton-pravila-za-svecheni-nastani-koi-kejt-midlton-sekogash-gi-sledi-02.jpg

Правилно наместете ја масата

За формални настани, поставете ги чиниите на околу 4 центиметри од крајот на масата. Убаво е да ставите и салфетка со елегантен држач во средина.

Потоа наредете го приборот за јадење. Чашите за вино треба да бидат на горната десна страна, приборот за леб и путер над чините лево, а останатиот прибор од двете страни на чиниите соодветно.

bon-ton-pravila-za-svecheni-nastani-koi-kejt-midlton-sekogash-gi-sledi-03.gif

Поздравете ги гостите со бакнеж и цврсто ракување

За поздравување со гостите, војвотката ги следи вообичаените правила. Пријателите и блиските познаници ги поздравува со бакнеж во образ и цврсто ракување.

Ако сакате да бидете добар гостин, не доаѓајте порано на настанот. За коктели, најдобро е да дојдете 10-15 минути по договореното време на почеток, а за вечера, дозволени се 5-10 минути задоцнување.

bon-ton-pravila-za-svecheni-nastani-koi-kejt-midlton-sekogash-gi-sledi-04.jpg

Започнете со послужување на предјадење

Секоја вечера се почнува со послужување на предјадење. Предјадењата треба да бидат мали порции што се јадат во еден залак. Вклучете и вегетаријанска опција.

Послужете ги предјадењата на салфетка и со чепкалка за заби.

bon-ton-pravila-za-svecheni-nastani-koi-kejt-midlton-sekogash-gi-sledi-05.jpg

Направете краток разговор со гостите пред да почне вечерата

Вашата задача како домаќин на настанот е да зборувате со секој гостин за сите да се чувствуваат пријатно и убаво. Зборувајте за нешто што ви е заедничко и преминете на другиот гостин.

Сето ова треба да се направи пред да седнете да вечерате.

bon-ton-pravila-za-svecheni-nastani-koi-kejt-midlton-sekogash-gi-sledi-06.jpg

Држете ја чантата во раце

За формални настани, најдобро е да одберете мала чантичка која ќе можете да ја држите со двете раце пред вас, како што тоа го прави Кејт Мидлтон. Или, држете ја чантата со едната рака за другата да ви биде слободна.

Никогаш не ја ставајте чантата под рамото, на подот или на масата.

bon-ton-pravila-za-svecheni-nastani-koi-kejt-midlton-sekogash-gi-sledi-07.jpg

Седете во правилна позиција

Постои позиција на седење која ја нарекуваат „Duchess Slant“. Оваа позиција се смета за елегантна кога треба подолго време да седите и да изгледате дамски. Седнете исправено, колената треба да бидат споени, и стапалата треба исто така да бидат споени и спуштени на подот.

Друга варијанта на седење е „Cambridge cross“ во која стапалата се прекрстени.

bon-ton-pravila-za-svecheni-nastani-koi-kejt-midlton-sekogash-gi-sledi-08.jpg

Уште неколку правила на следната страна...Би можело да ве интересира:

Моќен моден двобој: Кејт Мидлтон Vs. Меланија Трамп Од капути до фустани, овие две дами имаат сличен вкус околу боите и кроевите на ...
Зошто Кејт Мидлтон се одлучи за ист аутфит по 4-ти пат за кралската св... Кејт Мидлтон е позната по тоа што без проблем облекува исти парчиња по неколкупа...
Сите луѓе се третираат исто: Како е да се биде гостин на кралска свадб... Најголемата мана на кралските свадби е што протоколот мора да се следи, а парот ...