Ѕвезди кои прават добри дела од срце, а не за поголема слава

Светските ѕвезди ја покажуваат славата на различен начин – некој создава бариера и не дозволува никој да му пристапи, а други сакаат да ја споделат сета моќ и богатство со оние на кои им е потребно тоа.

dzvezdi-koi-pravat-dobri-dela-od-srce-a-ne-za-pogolema-slava-01.jpg

Додека постојат славни личности кои сакаат да прават добри дела за да ги фотографираат, да привлечат медиумско внимание и да добијат предности во корист на славата, има и такви кои го прават тоа бидејќи имаат големо срце.

Постојат неколку славни личности кои уживаат во тоа да прават добри дела и не остануваат само на зборови.

Кои се славните личности кои важат за најхумани и какви дела имаат направено?

Адел

 • На нејзиниот концерт во 2011, сите гости кои имале слободен влез (промотери, новинари, вработени), требало да донираат по 20 долари во фонд за борба против смртност кај деца.
 • Им помогнала на жртвите од пожарот на Grenfell Tower
 • Кога доби Греми за најдобар албум, таа ја скрши на пола наградата и ја подели со Бијонсе

dzvezdi-koi-pravat-dobri-dela-od-srce-a-ne-za-pogolema-slava-02.jpg

Кристијан Бејл

 • На своја иницијатива, тој ги посетил жртвите од терористичкиот напад кој се случил на проекција на филмот Dark Knight Rises
 • Тој ја исполнил желбата на 4-годишно момче болно од леукемија, кое сакало да го види Бетмен и поминал цел ден со него и неговото семејство во Дизниленд
 • Обезбедува финансиска поддршка за многу организации за човечки права и околина

dzvezdi-koi-pravat-dobri-dela-od-srce-a-ne-za-pogolema-slava-03.jpg

Принцот Хари и Меган Маркл

 • Наместо свадбени подароци, парот побарал гостите да придонесат за одредени хуманитарни организации
 • Исто така, наместо подароци за бебето кое го очекуваат, преферираат финансиски придонес за родителите и децата на кои им е потребно тоа
 • Двајцата се вклучени во многу организации за заштита на правата на децата и жените, за поранешни воени лица или организации за борба против одредени болести

dzvezdi-koi-pravat-dobri-dela-od-srce-a-ne-za-pogolema-slava-04.jpg

Крис Еванс

 • Помага финансиски во хуманитарни организации за детска онкологија и ја поткрева свеста за овој проблем

dzvezdi-koi-pravat-dobri-dela-od-srce-a-ne-za-pogolema-slava-05.jpg

Марк Волберг

 • Има фондација која секоја година организира божиќни забави за семејствата со низок приход
 • 5 милиони долари од надоместот кој го добил за филмот All the Money in the World, донирал за помош на жртви од сексуално насилство

dzvezdi-koi-pravat-dobri-dela-od-srce-a-ne-za-pogolema-slava-06.jpg

Џастин Бибер

 • Тој има презакажано концерт откако дознал дека 7-годишен фан кој има леукемија нема да може да дојде, па тој отишол да ја посети
 • Донирал милиони долари за да се реконструираат училишта во Гана

dzvezdi-koi-pravat-dobri-dela-od-srce-a-ne-za-pogolema-slava-07.jpg

M. M. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ѕвезди кои се појавиле во сличен модел на фустан, но изгледале сосема поинаку Како стои сличен модел на макси фустан на Скарлет Јохансон и Меган Маркл? Која г...
Џенифер Гарнер фрла ѓубре, раперот Lil Nas X во розово здолниште: Како изгледа секојдневието на ѕвез... Како изгледаат Бен Афлек и Џеј Ло кога следат протокол за корона, како изгледа А...
Криси Тајген за изгубеното бебе: „Ја носиме неговата пепел на патувања, децата му оставаат чаша вода... Криси Тајген вели дека ја чуваат пепелта на синот Џек што го изгуби минатата год...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg