Иранец (20) е прогласен за најнискиот маж на светот според Гинис – што знаеме за него?

Не можел да посетува училиште поради својата големина, а своето име научил да го пишува неодамна – кој е 20-годишниот Иранец, што е прогласен за новиот најнизок човек на светот според Гинис?

nov-rekord-so-visina-od-samo-65sm-iranec-e-najniskiot-covek-spored-ginis-01.jpg

Афшин Исмаил Гадерзадех (20) од Иран, кој е роден со 700g тежина, сега тежи 6kg, a e висок само 65,24 cm, е најновиот рекордер и ја носи титулата најнискиот маж на светот.

nov-rekord-so-visina-od-samo-65sm-iranec-e-najniskiot-covek-spored-ginis-042.jpg

Тој е речиси 7cm понизок од последно запишаниот најнизок маж во Гинисовата книга на рекорди, Едвард 'Нињо' Хернандез (36) од Колумбија.

iranec-na-21-godina-e-proglasen-za-najniskiot-mazh-na-svetot-spored-ginis-shto-znaeme-za-nego--.jpg

„Поради неговите третмани заради висината, мојот син беше спречен да посетува училиште, затоа не успеа да научи да чита, не затоа што има попреченост“, вели неговата мајка.

iranec-20-e-proglasen-za-najniskiot-mazh-na-svetot-spored-ginis-shto-znaeme-za-nego-2.jpg

Во продолжение неколку факти за него:

Сон му било да биде градежник како татко му, но поради неговата висина скоро и да не постои работно место за него.

„Телефоните ми се тешки за носење, но сепак успевам да ги користам“, споделува Афшин.

nov-rekord-so-visina-od-samo-65sm-iranec-e-najniskiot-covek-spored-ginis-072.jpg

Ја посетил Бурџ Халифа во Дубаи, највисоката зграда на светот, затоа што тоа била една од неговите најголеми желби.

nov-rekord-so-visina-od-samo-65sm-iranec-e-najniskiot-covek-spored-ginis-062.jpg

Тој живее скромно со неговите родители во семејната куќа, но иако тие макотрпно работат, сепак не успеваат сосема да обезбедат доволно средства за лековите и терапиите кои тој мора да ги прима.

nov-rekord-so-visina-od-samo-65sm-iranec-e-najniskiot-covek-spored-ginis-082.jpg

Иако најнискиот човек на светот може самостојно да оди, сепак за да оди некаде тој постојано е придружуван од еден од неговите родители и е носен на раце.

nov-rekord-so-visina-od-samo-65sm-iranec-e-najniskiot-covek-spored-ginis-052.jpg

Поради неговата необична појава, тој е многу популарен на социјалните мрежи и има ангажирано човек кој ќе го средува неговиот Инстаграм профил.

nov-rekord-so-visina-od-samo-65sm-iranec-e-najniskiot-covek-spored-ginis-032.jpg

М. Л. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Маж од Јужна Кореја бил инженер, па си дал отказ за да патува низ светот и никогаш не се покајал (фо... „Од 2018-та година живеам во куфери. Тоа беше навистина луда одлука, но овој жив...
„Ја советувам ќерка ми да се омажи богато - подобро да живее на висока нога, отколку да страда за па... „Ќерка ми си го троши времето на кретени со кои разговара онлајн и тие муабети н...
„Шест години бев во врска со полицаец на тајна задача, бил испратен да ме шпионира“ „Бевме на зимување на Алпите кога дознав. Го најдов неговиот пасош - не ми го по...
„Ја мрази мојата работа, но и мене зошто си ја сакам работата“ – Канадскиот премиер за сопругата од ... „Постојат мигови кога таа ја мрази мојата работа и ме мрази мене што си ја сакам...
Маж (26) се оженил со старица (80) која ја запознал на погребот на син ѝ - По 8 години брак вели дек... „Ја запознав љубовта на мојот живот кога имав 18 години, а таа имаше 71 година. ...
Маж се вљубил во жена со џуџест раст - свекрвата не сакала да ја прифати затоа што е висока колку 2-... „Ако Брајан е среќен со тебе и ако се сакате, јас сум пресреќна“. Со овие зборов...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg