Квиз: 7 прашања на кои ниту еден Македонец не смее да погреши

Ако летово ја посетите плажа Сливница, во кое езеро ќе се бањате? Кој е „градот на конзулите“? И уште неколку прашања кои Македонците не смеат да ги погрешат.

kviz-7-prashanja-na-koi-nitu-eden-makedonec-ne-smee-da-pogreshi-01.fw_copy.jpg

Ги познавате ли култните места, знаменитости и локали низ нашата земја?

Доколку сметате дека сте добар познавач, ве предизвикуваме да се тестирате и да проверите. Во спротивно, време е да научите малку повеќе. 

7 прашања на кои ниту еден Македонец не смее да погреши
 1. 1.
  Кон улица „Туристичка“
  Кон кејот на Охридското Езеро
  Кон чаршијата
 2. 2.
  Дебар Маало
  Аеродром
  Карпош 3
 3. 3.
  Берово
  Штип
  Гевгелија
 4. 4.
  Барик
  Скопски Мерак
  Канцеларија
 5. 5.
  Прилеп
  Битола
  Скопје
 6. 6.
  Куманово
  Штип
  Тетово
 7. 7.
  Преспанско
  Дојранско
  Охридско

М. М. | Црнобело

фото: depositphotos.com / Википедија

Би можело да ве интересира:

Квиз: Математички задачи кои ќе ги решат основци – можете ли вие? Како се снаоѓате со основните математички операции, со малку покомплицирани комб...
Квиз за проверка на знаењето: Дали сте махер за географија? Каде се наоѓа Шангај, кој е главен град на Финска, кое море е под нивото на морс...
Квиз на кој скопјани не смеат да згрешат: Го познавате ли главниот град? (втор дел) Која дискотека се наоѓа веднаш до влезот на Луна парк? Во која населба има највк...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg