Логичка загатка: Кој е бараниот број?

Ги обожаваме математичките логички загатки. Колку сте добри во нивно решавање? Овој пат ве предизвикуваме со навидум едноставен проблем, но сепак треба да го размислите.

logicka-zagatka-koj-e-baraniot-broj

Ќе успеете ли да го решите?

Наводно, генијалци успешно го решаваат за 1 минута. Колку ќе ви бидат потребни на вас?

Пишете ни кој е точниот одговор и како дојдовте до него. Сигурни сме дека ќе има многу различни решенија.

Би можело да ве интересира:

Навидум лесен математички предизвик - на кој најверојатно ќе дадете погрешен одговор Kaко се снаоѓате со математичките предизвици? Ајде тестирајте се со овој... Кој ...
Квиз: Загатки кои нема да ви дадат мир додека не ги решите – дали умот може да ве излаже? Дали умот може да ве излаже или уште на прв поглед знаете да ја процените ситуац...
Квиз: Логички загатки од кои нема да се откажете додека не го најдете одговорот Овие логички загатки добро ќе ви го „загреат“ мозокот, но ќе ве натераат да одит...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg