Поучна приказна: Ако ме сакаш мене, зошто гледаш по други девојки?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
rabota vo kujna 08-08-2020


Поучна приказна: Ако ме сакаш мене, зошто гледаш по други девојки?

pouchna-prikazna-ako-me-sakash-mene-zoshto-gledash-po-drugi-devojki-01.jpeg

По патот си одела една девојка прекрасна како самовила.

Еден маж почнал да ја следи, а таа се свртела и го прашала зошто ја следи.

Тој ѝ одговорил:

„Господарке на моето срце, твојата убавина е толку неодолива, што просто морам да те следам. Мора да ти признаам дека ми го зароби срцето.“

Убавицата го гледала извесно време и го прашала:

„Како воопшто можеше да се заљубиш во мене? Па, мојата помлада сестра е многу поубава и попривлечна од мене. Сврти се, погледни ја, таа секогаш оди зад мене.“

Мажот се свртел и таму видел само една седа старица.

Го забрзал чекорот и ја прашал убавицата:

„Како можеше да излезе таква лага од твоите усни?“

Девојката му возвратила:

„И ти мене пријателе ми кажа лага кога ми се заколнуваше на љубов. Велиш дека ги познаваш љубовите правила... Тогаш зошто се сврте и погледна друга жена ако си вљубен во мене?“

Извор

Би можело да ве интересира:

Поучна приказна: Мислите ти се такви каков што си ти Еден селанец седел на тремот од својот дом и уживал во свежото ветре. Покрај нег...
Ако те повредил не му давај шанси жено, ќе ги прокоцка сите до една! Зошто залудно се надеваш дека во слабак се крие херој? Залудно ти ветува. Нема д...
Поучна приказна: Каде исчезна среќата? На игралиштето се слушала смеа. Едно младо момче кое поминувало оттука го запраш...

Најчитани неделава