Ретро-катче: Македонски ТВ-емисии кои со задоволство би ги гледале повторно


Ретро-катче: Македонски ТВ-емисии кои со задоволство би ги гледале повторно

Несомнено ќе се согласиме – македонската ТВ програма некогаш и денес, навистина се разликува.

Makedonski-tv-esmisii-koi-so-zadovolstvo-bi-gi-gledale-povtorno 01 630x330.jpgфото: Фејсбук - Кој сака да биде Милионер / Фејсбук - УСАИД

Напреднатата дигитализација и широката достапност до Интернетот придонесе луѓето сè повеќе да се оддалечуваат од некогашните таканаречени „магични кутии“, кои секојдневно ни пружаа задоволство.

Голем дел од популацијата во своја одбрана го зазема ставот дека програмите се еднолични и дека во оваа модерна ера, со само еден „клик“ може да го гледаат она што ќе го посакаат.

Но, дали се сеќавате на времињата кога со нетрпение чекавме да започне нашето омилено „ТВ-шоу“?!

Секој од нас имаше омилено телевизиско катче, за кое доколку го пропуштевме, неколку дена подоцна следуваа репризните изданија.

Секако, не смееме да ги заборавиме и култните ТВ-лица, кои неминовно беа едни од најважните претставници на македонската телевизија.

Мал број од нив ги гледаме и ден-денес, во реализација на малку поинакви, модернизирано-модифицирани проекти.

Сепак, овој пат решивме да ве вратиме назад и за миг да ве потсетиме на едни од најгледаните, забавни ТВ-обележја во последните две децении.

На колкумина од нив се сеќавате и кои би ги додале?!

1. „Кој сака да биде милионер?“

2. „Дај побрзај“

3. „К-15“

4. „Вртелешка“

5. „Македонски народни приказни“

6. „Во светот на бајките“

7. „Умни глави“

8. „Наше маало“

9. „Сител бамбини“

10. „М2 – Потрага по ѕвезда“

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

„Ме боли тука, работата ми е ужас“ – јас би те оставил за 24 часа да сум ти маж Не можам јас тоа, леле ме боли грбот, леле што ќе правиме, шефот ми е ужасен, ра...
Босанците ги трошат парите за еден ден, на „Швабите“ сè мора да им е под конец: Хрватка ги опишува т... Дада Батиниќ од Макарска, на Фејсбук ги сподели искуствата што локалните жители ...
Ќе ги искорениме ли некогаш лицемерите од нашиот живот? Луѓето знаеа како да си го исчистат своето име и вината да ја префрлат на некој ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg