Поучна приказна: Синот ја однел својата стара мајка во ресторан – сите се потсмевале

Синот одлучил да ја однесе мајката на ручек. Неговата мајка била мошне стара и слаба. Додека јадела храната ѝ паѓала врз фустанот. Останатите гости зјапале во жената и се смееле... но на крајот сите научиле важна лекција од синот кој не се срамел од својата мајка! 

pouchna-prikazna-sinot-ja-odnel-svojata-stara-majka-vo-restoran-site-se-potsmevale-1.jpg

Синот одлучил да ја однесе мајката на ручек. Неговата мајка била мошне стара и слаба.

Додека јадела храната ѝ паѓала врз фустанот. Останатите гости зјапале во жената и се смееле на нејзините грешки, но синот останал смирен.

По оброкот, синот заминал со мајката во тоалетот. Таму ги избришал остатоците од храна од нејзиното лице со брчки и ги избришал дамките колку што било возможно.

Кога излегле од тоалетот, гостите во ресторанот занемеле.

Додека синот ја плаќал сметката, еден од гостите станал и му рекол:

- „Нели сметаш дека остави нешто овде?“

- „Не, не оставив ништо, сѐ земав со себеси“ - рекол синот.

- „Сепак, сметам дека остави нешто. Остави лекција за секој син и ќерка и надеж за нивните мајки и татковци. Сметам дека голем број од гостите научија многу од тебе.“

Да не ги заборавиме оние што некогаш се грижеле за нас ниту кога се стари и немоќни. Ние луѓето често паѓаме на тој испит.

Извор: Фејсбук / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Зошто дете од 4 години да знае за брендирани патики со воздушно перниче и светки и да плаче зошто не... „Денес ќерка ми си дојде со насолзени очи. Хулахопките ѝ биле малку скинати и не...
„Тато не може да дои, но е ангел чувар кој бдее над своето дете и мајката“ „Тато не може да дои, но тука е за да ѝ помогне на исцрпената мајка, па и да ја ...
Спушти се на земја и прибери си го егото – не, не флертувам со тебе, само сум љубезна Од страв да не ве етикетираат како кучка, фригидна, безобразна, надмена, арогант...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg