Џ.Р.Р. Толкин: 15 фантастични совети со кои полесно ќе станеме господари на својот живот!
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Продавач 12-11-2019


Џ.Р.Р. Толкин: 15 фантастични совети со кои полесно ќе станеме господари на својот живот!

Џ.Р.Р. Толкин ги претворил своите мисли во дела во главни мотиватори на неговите ликови. Но овие пишани зборови ја кријат и универзалната вистина. Ние не сме ликови од книги, но дефинитивно треба да му дозволиме на Толкин да нè води низ нашите животни патувања. 

JRR Tolkin 15 fantasticni soveti so koi polesno ke staneme gospodari na svojot zivot 01

Ова се 15 фантастични совети на Џ.Р.Р. Толкин, авторот на „Господарот на прстените“, со кои полесно ќе станеме господари на својот живот.

1. Не сите што лутаат се изгубени.

2. Човекот што бега од своите стравови  ќе сфати дека само го пронашол пократкиот пат за соочување со истите.

3. Каде постои живот постои и надеж.

4. Надежта честопати се раѓа кога сé друго ќе исчезне.

JRR Tolkin 15 fantasticni soveti so koi polesno ke staneme gospodari na svojot zivot 03

5. Не е важна силата на телото, туку силата на духот.

6. Сè што ни треба е да одлучиме што ќе направиме со времето кое ни е дадено.

7. Има добрина во овој свет, и вреди да се бориме за неа.

JRR Tolkin 15 fantasticni soveti so koi polesno ke staneme gospodari na svojot zivot 02

8. Човекот патува далеку, малку по малку.

9. Лажните надежи се поопасни од стравовите.

10. Мудриот говори само за она што го знае.

11. Секој има своја сопствена вредност, со која придонесува за вредностите на другите.

12. И најмалиот човек може да го промени текот на иднината.

13. Не е лошо да го прославувате едноставниот живот.

JRR Tolkin 15 fantasticni soveti so koi polesno ke staneme gospodari na svojot zivot 04

14. Кога луѓето повеќе би ја ценеле храната, славењето и песната од акумулираното злато, светот би бил посреќно место.

15. Никогаш не е премногу долг збор, дури ни за мене.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Годините носат слобода": 7 вредни животни лекции од Глен Клоус Глен Клоус е една од најценетите актерки на нашето време. Родена е на 19 март, 1...
Животна лекција од Лиам Нисон – Животот е краток, поминете го со вашит... Лиам Нисон се оженил со својата сопруга, Наташа Ричардсон во 1994-та, а до 1996-...
Цитати за смирување и охрабрување: 20 реченици кои секогаш ќе ви помог... Верувајте му ја својот инстинкт. Кога внатрешното чувство ве скокотка или боцка,...