Сакала дете наместо кариера, сопругот ја доведе до зависност и пропаст - Факти за Ејми Вајнхаус


Сакала дете наместо кариера, сопругот ја доведе до зависност и пропаст - Факти за Ејми Вајнхаус

Имаше проблеми со булимија, почина на 27 години од труење со алкохол, а зависноста многумина ја препишуваат на нејзиниот поранешен сопруг – факти за Ејми Вајнхаус, која годинава ќе наполнеше 37 години.

namesto-pejachka-sakala-da-bide-sopruga-i-majka-fakti-za-ejmi-vajnhaus-po-povod-37-ot-rodenden-01.jpg

Во нејзината кратка кариера, Ејми Вајнхаус успеа да стане едно од најпознатите имиња во светот на музиката.

За жал, таа ја изгуби битката со зависноста и на само 27 години почина од труење со алкохол.

На 14-ти септември, Ејми требаше да го прослави 37-от роденден, па по тој повод погледнете неколку факти за нејзиниот живот:

Нејзината баба ѝ била најголемиот идол

Бабата на Ејми, Синтија, во младоста била пејачка и токму таа е причината што Ејми ја засакала џез музиката. Кога баба ѝ почина во 2006-та, пејачката си направи тетоважа во нејзина чест.

namesto-pejachka-sakala-da-bide-sopruga-i-majka-fakti-za-ejmi-vajnhaus-po-povod-37-ot-rodenden-02.jpg

Беше дел од рап група

Пред Ејми да ја започне соло кариерата, таа беше дел од рап групата, односно дуото, познато како Sweet ’n‘ Sour. Групата ја формирала со нејзината најдобра пријателка Џулиет Ешби.

namesto-pejachka-sakala-da-bide-sopruga-i-majka-fakti-za-ejmi-vajnhaus-po-povod-37-ot-rodenden-03.jpg

Нејзините родители се развеле кога била многу мала

И покрај тоа што се соочила со развод на родителите уште во детството, на Ејми воопшто не ѝ пречело ова.

„Татко ми е одличен човек. Гo сакам. Ја сакам и мајка ми, но јас и тато сме многу слични. Многу сме импулсивни. Добро е што татко ми се исели од дома додека растев, бидејќи во спротивно ќе имаше многу караници“, има изјавено пејачката.

namesto-pejachka-sakala-da-bide-sopruga-i-majka-fakti-za-ejmi-vajnhaus-po-povod-37-ot-rodenden-04.jpg

Не сонувала да стане пејачката

Според поранешниот стилист на Ејми, Алекс Фоден, Ејми не сонувала да стане пејачка:

„Мислам дека ако имаше можност, ќе ја променеше кариерата. Многу сакаше мачки и сигурно порадо би работела со нив, или со деца. Сакаше да основа семејство и да отвори училиште за пеење. Цената на славата беше превисока за Ејми“.

namesto-pejachka-sakala-da-bide-sopruga-i-majka-fakti-za-ejmi-vajnhaus-po-povod-37-ot-rodenden-05.jpg

Требало да сними песна за филм за Џејмс Бонд

Постоеле планови Ејми да ја напише и сними песната за Quantum of Solace, филм од серијалот за Џејмс Бонд, но продуцентите се премислиле. Наместо неа, тие ги одбраа Алиша Кис и Џек Вајт. Подоцна Ејми изјави дека била разочарана од нивната одлука.

namesto-pejachka-sakala-da-bide-sopruga-i-majka-fakti-za-ejmi-vajnhaus-po-povod-37-ot-rodenden-06.jpg

Наводно имала афера со Пит Доерти

Музичарот има изјавено:

„Тешко ми е да признаам, но да, јас и Ејми бевме љубовници. Ја сакав тогаш и ја сакам и денес. Но, кон крајот, таа стана злобна и сурова кон мене“.

namesto-pejachka-sakala-da-bide-sopruga-i-majka-fakti-za-ejmi-vajnhaus-po-povod-37-ot-rodenden-07.jpg

Песната Rehab започнала како шега

Една од најпознатите песни на Ејми почнала како шега.

„Јас и Марк Ронсон се шетавме и почнав да го пеам рефренот. Го пеев како шега“, има изјавено пејачката.

Наводно, тогаш Марк ѝ рекол дека би било добро ако напише цела песна за рехабилитација.

„Му реков ’Во ред, можам да ја напишам сега. Ајде да одиме во студиото‘. И така настана Rehab“.

namesto-pejachka-sakala-da-bide-sopruga-i-majka-fakti-za-ejmi-vajnhaus-po-povod-37-ot-rodenden-08.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Факти за Меланија Трамп: Течно зборува 5 јазици, но е единствената прва дама која позирала гола Соединетите Американски држави имаат нова прва дама, и таа меѓу другото има поте...
„Жената е столб на семејството“: Најдобрите цитати од Грејс Кели Сите ја знаеме како преубавата принцезата од Монако. Таа пред да стапи во брак с...
Волт Дизни ѝ дал акции на слугинката како бонус: 10 забавни приказни Во текот на историјата, во светот живееле многу лидери, пионери, мисленици, крал...

Најчитани неделава