Постојат повеќе вируси отколку ѕвезди во универзумот – 10 необични факти за Земјата
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Постојат повеќе вируси отколку ѕвезди во универзумот – 10 необични факти за Земјата

Знаевте ли дека јадрото на Земјата има речиси иста температура како површината на Сонцето? А, знаевте ли дека ротацијата на нашата планета забавува поради што денот станува подолг?

11-neobicni-fakti-za-zemjata-01.jpg

Прочитајте ги следните интересни, но и по малку застрашувачки факти за планетата Земја:

Земјиното јадро е топло како површината на Сонцето

Според геохемичарот Пол Асимов, речиси сигурно е дека јадрото на планетата Земја е речиси исто жешко како површината на нашето Сонце.

11-neobicni-fakti-za-zemjata (1).jpg

Земјата е радиоактивна

Се претпоставува дека од внатрешноста до површината на Земјата се емитуваат околу 47 теравати топлина, а дел од оваа топлина потекнува од радиоактивното распаѓање на некои елементи во нејзините слоеви.

Според Том Крафорд, координаторот на програмата за минерални ресурси во САД, токму оваа внатрешна топлина која се создава од распаѓањето на одредени елементи ја прави планетата така гостопримлива и полна со живот.

11-neobicni-fakti-za-zemjata (2).jpg

Мовта е насекаде околу нас

Мов можеме да најдеме на сите видови почва, на асфалти, на згради и каде било каде што има доволно вода.

Интересно за мовта е дека таа може да ја собере водата директно од воздухот со помош на своите специјализирани влакненца кои излегуваат од ливчињата.

11-neobicni-fakti-za-zemjata (4).jpg

Морињата би можеле да се покачат за 80cm до 2100 година

Според експертите, климатските промени можат да предизвикаат зголемување на нивото на морињата за дури 80cm во следните 80 години. Ова може да биде сериозна закана за островските земји, губење на долгите, плитки плажи и губење на цели морски екосистеми.

11-neobicni-fakti-za-zemjata (11).jpg

Облаците помагаат да се регулира температурата на Земјата

Облаците се како „атмосферско ќебе“ за Земјата и помагаат во регулирање на нејзината температура на површината. Во текот на денот, облаците рефлектираат дел од сончевата светлина и со тоа го спречуваат претераното загревање на Земјата.

11-neobicni-fakti-za-zemjata (5).jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Има 97 години, преферира животни наместо луѓе: 10 работи кои не ги знаете за омилената баба во Холив... Бети Вајт на сите им е омилена баба во Холивуд, има 97 години, кралица е на коме...
„Да танцуваме пред нашите стравови“ – моќни цитати за уште помоќни жени Ни треба охрабрување. Ни треба постојано потсетување кои сме, колку сме вредни и...
Како да се однесувате во 20-ите за да не се каете во 30-ите? Да живеете во моментот и да гледате назад кон минатото без трошка каење можеби в...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg