За првпат одржан натпревар за најдобра фотографија од породување - еден од најубавите и најинтимните моменти од животот


За првпат одржан натпревар за најдобра фотографија од породување - еден од најубавите и најинтимните моменти од животот

Годинава за првпат се одржа натпревар за најдобра фотографија од породување, а кога ќе ги погледнете испратените фотографии, сигурно ќе се фасцинирате.

za-prvpat-odrzhan-natprevar-za-najdobra-fotografija-od-poroduvanje-eden-od-najubavite-i-najintimnite-momenti-od-zhivotot-01.jpg

Натпреварот за најдобра фотографија од породување е организиран од Лејси Барат, која и самата е фотограф. 33-годишната жена од Мелбурн веќе 10 години прави вакви фотографии и е фасцинирана од нив. Таа била и еден од судиите на натпреварот.

Натпреварот првпат се одржа оваа година, а учествуваа фотографи од целиот свет.

„Ми беше важно да организирам ваков натпревар бидејќи има толку многу неверојатни натпревари за фотографии, но нема за фотографии од породување. Најчесто, овие фотографии се вметнуваат во други категории, но си заслужуваат посебен натпревар“.

Лејси се надева дека натпреварот ќе се одржува и наредните години.

Од 216 пријавени фотографии, првото место го освоила Ренате Ван Лит од Холандија, која испратила фотографија од новороденче во рацете на медицинска сестра.

za-prvpat-odrzhan-natprevar-za-najdobra-fotografija-od-poroduvanje-eden-od-najubavite-i-najintimnite-momenti-od-zhivotot-02.jpg

Повеќе за натпреварот, заедно со имињата на фотографите, можете да дознаете ТУКА.

Во продолжение погледнете дел до најдобрите пријавени фотографии, за кои Лејси вели дека заслужуваат да бидат споделени со светот:

za-prvpat-odrzhan-natprevar-za-najdobra-fotografija-od-poroduvanje-eden-od-najubavite-i-najintimnite-momenti-od-zhivotot-03.jpg

za-prvpat-odrzhan-natprevar-za-najdobra-fotografija-od-poroduvanje-eden-od-najubavite-i-najintimnite-momenti-od-zhivotot-04.jpg

za-prvpat-odrzhan-natprevar-za-najdobra-fotografija-od-poroduvanje-eden-od-najubavite-i-najintimnite-momenti-od-zhivotot-05.jpg

za-prvpat-odrzhan-natprevar-za-najdobra-fotografija-od-poroduvanje-eden-od-najubavite-i-najintimnite-momenti-od-zhivotot-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

10 фотографии што докажуваат дека гените се чудо Кога братучетки си личат како близначки, кога синот е копија на таткото... Фото ...
И ние сме луѓе - доктори кои спијат на работното место (фото) Еден блогер објавил неколку фотографии од вработена во болница која заспала доде...
10 причини поради кои добрата другарка станува најдобра Ја планирате својата заедничка иднина и со насмевка на лицето замислувате како ќ...

Најчитани неделава