Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


Позитива на денот: Фото-докази дека во светот сепак има прекрасни и добри луѓе

Поради многуте лоши нешта што се случуваат, лесно е да заборавиме дека светот сепак е прекрасно место со добри и несебични луѓе.

pozitiva-na-denot-foto-dokazi-deka-vo-svetot-sepak-ima-prekrasni-i-dobri-lugje-01.jpg

Навистина постојат многу луѓе кои се подготвени да им помогнат на другите без двоумење и без да очекуваат нешто за возврат. Постојат и луѓе кои со малите, навидум неважни гестови, знаат како да разубават нечиј ден и да измамат барем една мала насмевка на нечие лице.

Во продолжение неколку приказни што го докажуваат ова:

„Само сакам да му дадам признание на ова слатко момче кое е сосед на моите родители. Секој ден оди кај нив и ги проверува и се грижи за нив. Оди со тато до продавница, ја коси тревата и им помага со што било друго. Малку 15-годишни деца би одвоиле време да се грижат за нивните постари соседи“.

pozitiva-na-denot-foto-dokazi-deka-vo-svetot-sepak-ima-prekrasni-i-dobri-lugje-02.jpg

„Минатото лето ја запознав оваа 80-годишна жена на онлајн игра. Заедно изигравме над 300 партии и станавме многу добри пријатели. Денес конечно отидов да ја сретнам во живо“.

pozitiva-na-denot-foto-dokazi-deka-vo-svetot-sepak-ima-prekrasni-i-dobri-lugje-03.jpg

„Жената со црвеното палто забележа дека младото момче не може да си ја намести вратоврската, па му рече на сопругот да му покаже. Тој без двоумење му покажа и го научи момчето како се врзува вратоврска“.

pozitiva-na-denot-foto-dokazi-deka-vo-svetot-sepak-ima-prekrasni-i-dobri-lugje-04.jpg

„Додека го чекавме нашиот лет, ќерка ми му довикна на овој маж. Тој седна до неа, ѝ го даде неговиот таблет и ѝ покажа како да црта на него. Потоа заедно гледаа цртани, а ќерка ми му понуди од нејзините грицки. Ова не беше набрзина, туку траеше цели 45 минути“.

pozitiva-na-denot-foto-dokazi-deka-vo-svetot-sepak-ima-prekrasni-i-dobri-lugje-05.jpg

„Денес запознав нова пријателка. Ми даде дозвола да ја објавам фотографијата, но само ако нагласам дека има 93 години! Ѝ реков дека многу ми се допаѓа бојата на нејзината коса, а таа ми рече ’Не сакам да бидам мала старица со бела коса‘“.

pozitiva-na-denot-foto-dokazi-deka-vo-svetot-sepak-ima-prekrasni-i-dobri-lugje-06.jpg

„Повозрасен господин дојде сам во ресторанот. Почна да му раскажува приказни на келнерот кој, пак, ја искористи паузата за ручек за да јаде со него“.

pozitiva-na-denot-foto-dokazi-deka-vo-svetot-sepak-ima-prekrasni-i-dobri-lugje-07.jpg

„Си облеков празничен костум за да го изненадам семејството и на аеродромот го сретнав овој маж. Веднаш се спријателивме!“

pozitiva-na-denot-foto-dokazi-deka-vo-svetot-sepak-ima-prekrasni-i-dobri-lugje-08.jpg

„Син ми има аутизам и не зборува. Денес имаше можност да ја запознае Снежана во Дизниленд и се расплака. Снежана го бакна и го прегрна, па дури и го однесе на прошетка! Беше неверојатна! Го држеше за рак, танцуваше со него и поминаа многу време заедно. Вистински ангел!“

pozitiva-na-denot-foto-dokazi-deka-vo-svetot-sepak-ima-prekrasni-i-dobri-lugje-09.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

13 луѓе со уникатни генетски карактеристики - една бела трепка, чуден облик на бенка „Имам бенка во форма на солза идеално лоцирана под десното око“, „Можам да го св...
Тажната жена последна се смее – Дора Мар, талентирана Југословенка чиј живот за малку ќе го уништел ... На Теодора Марковиќ, ќерката на познатиот хрватски архитект Јосип Марковиќ, изгл...
Очи, уста, нос, веѓи – Што говори вашиот омилен дел од лицето за вашата личност? Веѓите се израз на самодовербата, усните на начинот на кој комуницирате со прија...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg