13 фото докази колку чудно изгледаат „обичните“ работи под микроскоп

Како изгледаат под микроскоп бактериите кои живеат на стапалата и поради кои стапалата се потат и имаат непријатен мирис? А како кожата на гуштерот?

13-foto-dokazi-kolku-chudno-izgledaat-obichnite-raboti-pod-mikroskop-01.jpg 

Како изгледаат под микроскоп бактериите кои живеат на стапалата и поради кои стапалата се потат и имаат непријатен мирис?

Микроскопот ни дава можност да ги погледнеме обичните работи од една поинаква перспектива. За многу од нив ќе бидете вчудовидени како всушност изгледаат.

Погледнете како изгледаат под микроскоп одредени работи:

Бактерии кои живеат на стапалата и поради кои стапалата се потат и имаат непријатен мирис

13-foto-dokazi-kolku-chudno-izgledaat-obichnite-raboti-pod-mikroskop-02.jpg

Заштитен слој од кожата на гуштер

13-foto-dokazi-kolku-chudno-izgledaat-obichnite-raboti-pod-mikroskop-03.jpg

Кожа на змија

13-foto-dokazi-kolku-chudno-izgledaat-obichnite-raboti-pod-mikroskop-04.jpg

Остатоци од кожа по направен пилинг

13-foto-dokazi-kolku-chudno-izgledaat-obichnite-raboti-pod-mikroskop-05.jpg

Пекарски квасец

13-foto-dokazi-kolku-chudno-izgledaat-obichnite-raboti-pod-mikroskop-06.jpg

Дел од око од коњска мува

13-foto-dokazi-kolku-chudno-izgledaat-obichnite-raboti-pod-mikroskop-07.jpg 

Кондензација под микроскоп

 13-foto-dokazi-kolku-chudno-izgledaat-obichnite-raboti-pod-mikroskop-08.jpg

Уште 6 работи на следната страна...Би можело да ве интересира:

13 фото-докази дека на некои луѓе сè во животот мора да им е како под конец Јаткасти плодови идеално подредени во посебна тегла, јајца наредени според нијан...
9 работи од кои треба да се откажете (за да живеете среќно) Откажете се од навиката судот на другите луѓе да ви диктира како да се однесуват...
8 работи што секој татко мора да ѝ ги каже на својата ќерка „Се гордеам со тебе“, „Секогаш дели го тоа што го имаш“ - Кои работи секој ...
5 работи кои често ги купуваме, а кои (реално) не ни се потребни Денес се многу популарни справите за вежбање кои се користат дома. Ги гледа...
5 потсетници кои ќе ви помогнат полесно да ги прифатите големите (и неизбежни) животни промени Не заборавајте дека промените ни помагаат да созрееме, но и дека секогаш ни носа...
Корисни трикови што ги научивме во училиште, а ни служат за цел живот За разлика од новите генерации кои користат паметни табли и голем број надредни ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg