Квиз: Кој лаже?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Квиз: Кој лаже?

Дали можете да препознаете која некој ве лаже? Дали може да процените кога некој сака да ве „намести“? Овој квиз ќе ви помогне да си ја истренирате интуицијата и да ги следите логичките и очигледни знаци.

kviz-koj-laze-001.jpg

Не заборавајте добро да ја анализирате ситуацијата пред да донесете заклучок.

Внимателно следете го секој детаљ и не избрзувајте, ако сакате подобро да се справите со лагите на негативците во вашиот живот.

Може да почнете:

Кој лаже?
 1. 1.

  Прв случај:

  Една жена си ја поканила пријателката на ручек. Направила пире од компири и печено месо, а за десерт пресекла едно јаболко на половина и го послужила со крем. И двете јаделе по една половина од истото јаболко.

  Но, нејзината пријателка била отруена, додека на домаќинката не ѝ било ништо.

  Како е можно?

  Одговор
 2. 2.

  Втор случај:

  Маж по име Том отишол на планинарење со неговиот пријател Крис и неговиот брат Ден. Следната недела полицијата го нашла безживотното тело на Том во шумата.

  Ден рекол дека работел цела недела откако се вратил, а Крис бил најден како талка по шумата и бил вратен во полициската станица. Тврдел дека 7 дена бил изгубен во шумата.

  Но, еден лаже. Кој?

  Одговор
 3. 3.

  Трет случај:

  Маж бил пронајден мртов среде шума покриена со снег. Единствените траги на местото биле стапалките помеѓу две паралелни линии.

  По кого треба да трага полицијата?

  Одговор
 4. 4.

  Четврт случај:

  Двајца пријатели биле на заедничко патување, но само еден од нив се вратил од патувањето, раскажувајќи дека другиот пријател се лизнал од карпа и загинал на самото место.

  По кратко истражување, му се јавиле на човекот кој се вратил со тврдење дека е уапсен поради убиство, откако ја контактирале нивната агенција преку која патувале.

  Како откриле?

  Одговор
 5. 5.

  Петти случај:

  На илустрацијата има две жени. Една од нив живеела во ужасна сиромаштија последните 10 години и штотуку убила човек за да ги исплати своите долгови.

  Може да откриете која?

  Одговор
 6. 6.

  Шести случај:

  Маж се буди од дводневна кома по сообраќајна незгода и пати од амнезија. Одеднаш, 2 жени пристигнуваат во болницата. Едната од нив вели дека му е сопруга, додека другата тврди дека имаат деца.

  Која лаже?

  Одговор

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Кој е крадецот? Дали сакате за момент да се ставите во улогата на детектив и да ѝ помогнете на п...
Квиз: Дали имате влакна на јазикот? Дали некогаш сте се соочиле со хотелска соба која не е како на фотките на интерн...
Квиз: Дали сте искрена личност? Дали сте личност која лаже без срам или пак секогаш ја кажувате вистината, дури ...

Спонзорирани линкови: