Квиз кој точно ќе го решат само луѓето со културни манири
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Кувар/ка 22-03-2019


Квиз кој точно ќе го решат само луѓето со културни манири

Бон тон правилата се нешто по сите треба да се водиме во секојдневието, со цел општеството да функционира посоодветно.

kviz-koj-tochno-kje-go-reshat-samo-lugjeto-so-kulturni-maniri-001.jpg

Но, за жал, сите сме свесни за тоа дека има многу такви кои немаат никакви манири и нивната некултура ја покажуваат каде и да се појават.

А, кога станува збор за вас, за каква личност се сметате – дали сте културни и покажувате добри манири или знаете да прескокнете по некое правило?

Колку знаете да се однесувате според бон тон правилата, проверете со следниот квиз.

Забавувајте се и учете правилно однесување.

Квиз само за оние со културни манири: Колку добро ги знаете бон тон правилата?
 1. 1. Поканети сте на забава која започнува во 20:30. Во кое време е најдобро да се појавите?
  Помеѓу 20:20 и 20:45
  Помеѓу 20:10 и 20:30
 2. 2. Треба да ги известите домаќините за вашата исхрана ако сте:
  На диета
  Вегетаријанец или постите
 3. 3. Не пиете алкохол, но домаќините ви нудат пијалак на забавата. Што треба да направите?
  Да кажете „Благодарам, друг пат“.
  Да образложите зошто избегнувате алкохол
 4. 4. Како треба да ги одвојувате пораките кога се допишувате?
  Поздравот треба да се прати одвоено.
  Целиот текст треба да биде испратен како една порака.
 5. 5. Кога е соодветно да испратите гласовни наместо текстуални пораки?
  Навечер, кога луѓето се дома.
  Кога не може да куцате.
 6. 6. Дали треба да побарате дозвола пред некому да испратите онлајн понуда за пријателство?
  Не, не е неопходно.
  Да, пожелно е.
 7. 7. Влегувате во затворена просторија со луѓе и ги вадите очилата за сонце. Каде треба да ги ставите?
  Во чанта.
  На глава.
 8. 8. Маж и жена влегуваат во кино. Кој треба да влезе прв?
  Мажот треба да ѝ даде предност на жената.
  Мажот треба да влезе прв во салата.
 9. 9. Вашата баба ви подарила прекрасен накит со скапоцен камен кој е семејно наследство. Каде ќе го носите?
  Секаде, заради благодарност и гордост.
  На вечерни настани.
 10. 10. До која година мајките можат да ги носат нивните синови во женската гардероба со нив?
  До 8-ма година.
  До 4-та година.

М. М. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Дали имате влакна на јазикот? Дали некогаш сте се соочиле со хотелска соба која не е како на фотките на интерн...
Квиз: Што ви кажува вашето минато? Каква порака ви испраќа минатото? Кои лекции ги научивте и што треба да променит...
Квиз: Дали сте добар или лош човек? Дали сте од оние луѓе кои срцето би го дале за другите или секогаш на прво место...