Џорџо Армани е еден од најбогатите луѓе во модниот свет - како заработи 9 милијарди долари?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
SEO Specialist 26-10-2020


Џорџо Армани е еден од најбогатите луѓе во модниот свет - како заработи 9 милијарди долари?

Тој внесе нови гледишта во модниот свет, направи империја и вели дека ќе работи додека е жив.

giorgio-armani-e-eden-od-najbogatite-lugje-vo-modniot-svet-kako-zaraboti-9-milijardi-dolari-01.jpg

Легендарниот моден дизајнер Џорџо Армани (84) има богатство од 8.8 милијарди долари според Forbes и е еден од најбогатите луѓе во модниот свет.

Коосновачот и сопственик на модната куќа „Armani“  заработува и од парфеми, шминка, уредување на ентериер, недвижнини, ресторани и хотели.

giorgio-armani-e-eden-od-najbogatite-lugje-vo-modniot-svet-kako-zaraboti-9-milijardi-dolari-02.jpg

Богатството го троши на низа луксузни домови низ светот од Италија до Јужна Франција и Карибите, а поседува и луксузна суперјахта од 65 метри.

Неговата животна приказна:

Роден е во италијанското гратче Пјаченца во 1934 година. Две години студирал медицина, пред да замине во војска.

giorgio-armani-e-eden-od-najbogatite-lugje-vo-modniot-svet-kako-zaraboti-9-milijardi-dolari-04.jpg

Добил работа како уредник на излогот во бутикот „La Rinoscente“ и ова му било прв допир со модата.

giorgio-armani-e-eden-od-najbogatite-lugje-vo-modniot-svet-kako-zaraboti-9-milijardi-dolari-05.jpg

Брендот го основал во 1975, а светското внимание го заробил во 1980 година кога Ричард Гир го промовирал преку филмот „American Gigolo“.

giorgio-armani-e-eden-od-najbogatite-lugje-vo-modniot-svet-kako-zaraboti-9-milijardi-dolari-06.jpg

giorgio-armani-e-eden-od-najbogatite-lugje-vo-modniot-svet-kako-zaraboti-9-milijardi-dolari-07.jpg

И покрај смртта на партнерот, Армани продолжил да го шири бизнисот и отвори низа поткомпании меѓу кои и Emporio Armani.

giorgio-armani-e-eden-od-najbogatite-lugje-vo-modniot-svet-kako-zaraboti-9-milijardi-dolari-08.jpg

„Јас бев првиот кој ја омекна сликата за мажот и ја зајакна сликата за жената“, изјави Армани во една пригода.

giorgio-armani-e-eden-od-najbogatite-lugje-vo-modniot-svet-kako-zaraboti-9-milijardi-dolari-10.jpg

„Јас ги облеков мажите во женски материјали и го украдов од мажите тоа што го сакаат и им треба на жените – моќниот костим.“

giorgio-armani-e-eden-od-najbogatite-lugje-vo-modniot-svet-kako-zaraboti-9-milijardi-dolari-09.jpg

Во 20015 го лансираше проектот Armani Hotels & Resorts и отвори луксузни хотели во Дубаи и Милано, Италија. Во 2016 хотелот во Дубаи беше прогласен за најлуксузен на свет.

giorgio-armani-e-eden-od-najbogatite-lugje-vo-modniot-svet-kako-zaraboti-9-milijardi-dolari-12.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

5 знаци дека никогаш нема да бидете богати Наспроти популарното верување дека сите имаат еднаква шанса да се збогатат, пров...
Луѓе кои се збогатиле на чудни начини Кога ќе помислите дека вашата бизнис идеја е луда, ќе се изненадите колку од луѓ...
Споделуваме искуства: „Како работењето по 80 часа неделно ми го уништи здравјето?“ Три од пет луѓе признаваат дека се соочуваат со проблеми со менталното здравје п...

Најчитани неделава