10 земји кои имаат најмногу работни часови неделно


10 земји кои имаат најмногу работни часови неделно

Што мислите која земја со 47.7 часови неделно се најде на првото место на листата?

10-zemji-koi-imaat-najmnogu-rabotni-chasovi-nedelno-01.jpg

Во Македонија законски се работи 40 часови неделно. Според бројката, иако нè нема во истражувањето OECD's Better Life Index, ние би требало да се најдеме на листата на земји со најмногу работни часови неделно.

Според глобалното рангирање најмалку работат Холанѓаните. Тие имаат само 29 работни часови неделно.

Земји со најмногу работни часови неделно:

10. Бразил 39.5 часови неделно

10-zemji-koi-imaat-najmnogu-rabotni-chasovi-nedelno-02.jpg

9. Унгарија 39.6 часови неделно

10-zemji-koi-imaat-najmnogu-rabotni-chasovi-nedelno-03.jpg

8. Полска 39.8 часови неделно

10-zemji-koi-imaat-najmnogu-rabotni-chasovi-nedelno-04.jpg

7. Израел 40.6 часови неделно

10-zemji-koi-imaat-najmnogu-rabotni-chasovi-nedelno-05.jpg

6. Чиле 42.8 часови неделно

10-zemji-koi-imaat-najmnogu-rabotni-chasovi-nedelno-06.jpg

Уште 5 земји на следната страна...Би можело да ве интересира:

9 работи кои никогаш не треба да ги чувате на бирото на работа На турпијата не ѝ е местото на вашето биро. Ниту пак на нечистата шолја од кафе....
Топ 15 градови во светот каде луѓето имаат високи плати и многу денови одмор Во Москва ви следува 31 ден платен одмор годишно, а исто така и во Даблин, Ирска...
3 важни работи кои секоја жена треба да ги промени кај себе за да биде успешна Секоја жена посакува да биде успешна, но тоа не се постигнува преку ноќ и потреб...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg