На кои места во Грција е најтопло морето во јуни?

Сакате да одите на одмор во јуни, но не знаете дали е морето доволно топло за пливање? Просечната температура на морето во Неа Каликратија е 24.4°C, во Ханиоти е 24.1°C, во Сарти и Торони е 23.9°C, на Лефкада е 23.1°C, на Скијатос е 23°C, а на Миконос во јуни е 22.1°C.

na-krf-22-9-vo-pefkohori-24-stepeni-kade-e-najtoplo-moreto-vo-grcija-vo-juni-01_copy.jpg

Последниве години многумина решаваат да одат на летување во Грција во јуни – и поради цените и поради пријатните температури. Но, водата во тој период, на одделни делови е и понатаму студена и не е најпријатна за пливање.

Температурата на морето се менува зависно од временските услови – колку сончеви денови има во тој период, дали е месецот врнежлив или има многу ветер, но и од морските струи.

Сепак, следејќи ги просечните температури изминатите години, SeaTemperature.re објави колкави се просечните температури на морето на грчките острови во јуни, а на Weather-stats.com може да се најдат податоци за тоа колкава е просечната температура на морето во јуни на Халкидики и Ситонија, каде што најчесто летуваат Македонците.

Во продолжение погледнете колкава е просечната температура на морето во јуни во Грција и каде е најпријатно за пливање:

na-krf-22-9-c-vo-pefkohori-24-c-kade-e-najtoplo-moreto-vo-grcija-vo-juni-10_copy_copy_copy.jpg

na-krf-22-9-c-vo-pefkohori-24-c-kade-e-najtoplo-moreto-vo-grcija-vo-juni-02_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy.jpg

na-krf-22-9-c-vo-pefkohori-24-c-kade-e-najtoplo-moreto-vo-grcija-vo-juni-04_copy_copy_copy_copy_copy.jpg

na-krf-22-9-c-vo-pefkohori-24-c-kade-e-najtoplo-moreto-vo-grcija-vo-juni-05_copy_copy_copy_copy.jpg

na-krf-22-9-c-vo-pefkohori-24-c-kade-e-najtoplo-moreto-vo-grcija-vo-juni-06_copy_copy_copy_copy.jpg

na-krf-22-9-c-vo-pefkohori-24-c-kade-e-najtoplo-moreto-vo-grcija-vo-juni-07_copy_copy_copy_copy.jpg

na-krf-22-9-c-vo-pefkohori-24-c-kade-e-najtoplo-moreto-vo-grcija-vo-juni-08_copy_copy_copy_copy.jpg

na-krf-22-9-c-vo-pefkohori-24-c-kade-e-najtoplo-moreto-vo-grcija-vo-juni-09_copy_copy_copy.jpg

Ако сакате да знаете колкава е моменталната температура на морето во текот на целото лето, можете да најдете информација на seatemperature.info.

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 причини да го посетите грчкиот остров Крф Богата историја со многу знаменитости, архитектура во венецијански стил која ќе ...
14 најубави плажи во Европа за 2024 – пет се во Грција, една во Албанија Златни, песочни плажи на Канарските острови, диви плажи во Грција, широки плажи ...
Матка и уште 7 живописни кањони во Европа што го одземаат здивот Од Матка во Македонија, до Samaria на грчкиот остров Крит, Европа крие бројни жи...
50 евра по човек за лежалки во прв ред во Пефкохори: Како се движат цените на Халкидики годинава? Условите во баровите на плажа во Грција се значително сменети годинава. Ако неко...
5 најубави таверни на Ситонија - вкусна храна, прекрасно зајдисонце и морето на дланка Вториот крак на Халкидики, има посебна магија. Иако веќе речиси доста испопулари...
Вранско Езеро во Хрватска - уникатна дестинација со неверојатен поглед (фото) Сместено во близина на морето и опкружено со чудесна природа, Езерото е дом на и...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg