Забрана за пушење на плажа, казни за бучава - Шпанија од летово со нови правила за некултурните туристи

При резервација задолжително се остава број на картичка, од каде ќе бидат повлечени пари доколку не се појавите, некои плажи имаат строги забрани за пушење, а во Аликанте може да платите казна доколку зборувате многу гласно. Како Шпанија ќе се справува со некултурните туристи, почнувајќи од лето 2023?

zabrana-za-pushenje-na-plazha-kazni-za-glasno-zboruvanje-kako-shpanija-kje-se-spravuva-so-nekulturnite-turisti-01.jpg

Шпанија е една од омилените летни туристички дестинации, но на барање на локалното население земјата воведе голем број нови правила и закони коишто ќе важат за туристите од ова лето 2023.

Британскиот медиум Metro направи листа на нови забрани што од ова лето ќе важат за сите туристи што планираат да ја посетат Шпанија и на кои правила треба да внимаваат.

На кои работи ќе треба особено да внимавате доколку планирате летниот одмор да го поминете таму или да отпатувате на неколку дена?

Казни за нелиценцирани и луди забави

Оние што сакаат да одат на забави и журки најчесто избираат летниот одмор да го поминат на Мајорка и Ибица, местата што се познати по тоа.

Но, од ова лето, властите стануваат многу поригорозни за сите нелиценцирани и „луди“ забави, па секој што ќе биде фатен како организира забава, како и оние што ќе присуствуваат на таква забава може да платат казна до 25.000 евра.

zabrana-za-pushenje-na-plazha-kazni-za-glasno-zboruvanje-kako-shpanija-kje-se-spravuva-so-nekulturnite-turisti-02.jpg

Бучава

Аликанте воведува високи казни за сите оние што прават преголема бучава.

Со казни од 600 до 30.000 евра ќе се казнуваат слушањето гласна музика на плажа, гласното влечење на столчињата на руфтоп баровите, а може да бидете санкционирани дури и ако зборувате премногу гласно на плажа.

zabrana-za-pushenje-na-plazha-kazni-za-glasno-zboruvanje-kako-shpanija-kje-se-spravuva-so-nekulturnite-turisti-06.jpg

Откажани резервации

Еден ресторан на Мајорка нашол соодветен начин да се справи со туристите што резервираат маса, а потоа не се појавуваат, а се очекува ова правило да го воведат и голем број други ресторани во Шпанија.

Така, отсега од клиентите се бара при резервација задолжително да остават број на кредитна картичка и доколку гостите не се појават, од нивната сметка ќе бидат одземени околу 20 отсто од цената што ресторанот проценува дека би можеле да ја направат.

zabrana-za-pushenje-na-plazha-kazni-za-glasno-zboruvanje-kako-shpanija-kje-se-spravuva-so-nekulturnite-turisti-03.jpg

Правила за одобрување на престој

За да може да ја посетат Шпанија, туристите што доаѓаат од земји што не се во Европската Унија, ќе мора да докажат дека веќе резервирале сместување, дека имаат повратен билет или билет за следното патување што го планираат.

Со новите измени на законите, туристите ќе треба да докажат дека имаат доволно пари на сметката за да можат да престојуваат во земјата, односно властите бараат да имате по 100 евра за секој ден од престојот и дополнителни 900 евра.

За седумдневен престој ќе ви требаат околу 1.600 евра на сметката.

zabrana-za-pushenje-na-plazha-kazni-za-glasno-zboruvanje-kako-shpanija-kje-se-spravuva-so-nekulturnite-turisti-08.jpg

Точно одреден број на алкохолни пијалаци

За да се спречи неконтролираното консумирање алкохол, дел од туристичките места во земјата ќе го ограничат бројот на алкохолни пијалаци што една личност смее да го нарача.

Така на Ибица се дозволени вкупно 6 пијалаци, од кои 3 е дозволено да ги испиете за време на ручек, а 3 за време на вечерата.

zabrana-za-pushenje-na-plazha-kazni-za-glasno-zboruvanje-kako-shpanija-kje-se-spravuva-so-nekulturnite-turisti-04.jpg

Забрана за пушење

Пушењето цигари е штетно за здравјето и ја загадува животната средина. Шпанските власти, со цел да се справат со огромниот број опушоци што завршуваат на песочните плажи, воведуваат забрана за пушење.

Така, над 30 плажи на територијата на цела земја воведуваат такви забрани, а казните за оние што нема да ги почитуваат се големи.

За да бидете сигурни, задолжително проверете дали на плажата има банер или знак дека пушењето не е дозволено.

zabrana-za-pushenje-na-plazha-kazni-za-glasno-zboruvanje-kako-shpanija-kje-se-spravuva-so-nekulturnite-turisti-05.jpg

Со оглед на големиот број казни и промени, добро е пред да одите на некое место во Шпанија, добро да се информирате какви закони важат за тоа конкретно место, за да не дојде до несакани ситуации. 

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Неверојатниот шарм на Дојран – градот кој на лето со „Д фестивал“ се трансформира во најголемиот цен... Дојран, шармантното, мирно гратче на југот на Македонија, кое како да спие преку...
50 евра по човек за лежалки во прв ред во Пефкохори: Како се движат цените на Халкидики годинава? Условите во баровите на плажа во Грција се значително сменети годинава. Ако неко...
Каде да летувате во Хрватска ако сакате песочни плажи? За Хрватска, првата помисла за плажите најчесто е карпести и камени плажи со кри...
Ја посетив Махо, популарна плажа до аеродром на Карибите - Постојано нè надлетуваа авиони, имаше огр... На островот Сент Мартин вистинска атракција е плажата Махо, само поради нејзинат...
10 места низ Европа што можете да ги посетите ова лето 2023 Полуостровот Истра е преубав дел од Хрватска кој вреди да се посети на лето, осо...
Српска блогерка споделува: Колку пари се потребни за посета на спомениците низ Истанбул? За посета на Аја Софија ќе ви требаат 25 евра, за Токапи палатата 45... Колку па...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg