Топ 5 напуштени градови

najinteresnite-napusteni-gradovi-povekjeОпределен број на луѓе кои патуваат низ светот, составиле листа со најчудните напуштени градови. Некои од нив се навистина интересни и ги препорачуваат...

 

...на авантуристите. Погледнете ја топ 5 листата на напуштени градови.

1. Колманскоп, Намибија
Пред да влезете во овој напуштен рударски град во пустината Намиб, ќе мора да побарате дозвола. Некогаш овој град бил место каде слободно можеле да влезат сите ловци на дијаманти. Напуштен е од 1956 година. Подоцна е делумно обновен.

najinteresnite-napusteni-gradovi-1

2. Фатехпур Шикри, Индија
Овој град го изградил царот Акбар со намера да биде најубав град на светот. Таа цел речиси ја постигнал додека народот не сфатил дека градот нема пристап до вода. Главниот град на царстовото Мундал е потполно напуштен после само 10 години, но и до денес е совршено сочуван град од 16-тиот век.

najinteresnite-napusteni-gradovi-2

3. Оатман, Аризона, САД
Ова е град каде по улиците шетаат диви магариња, ѕидовите на локалните хотели ги красат хартиени пари, а градот живее благодарејќи на туристите кои го посетуваат.

najinteresnite-napusteni-gradovi-3

4. Deception Island, Антарктика
Тука редовно застануваат антарктичките морепловци, а островот бил популарно место за научниците се додека базата не им ја уништиле неколку вулкански ерупции во 1960 година. Денес може да се видат само остатоците од сето ова, а може и да пливате во топлите извори.

najinteresnite-napusteni-gradovi-4

5. Rhyolite, Невада, САД
Злато било пронајдено во 1904 година, градот бил развиен па напуштен. Денес најсочувана зграда е онаа која е направена од 30.000 пивски шишиња, а единствени жители, освен “духовите“ на уметничкото дело Последна вечера, се разни штетници.

najinteresnite-napusteni-gradovi-5

Би можело да ве интересира:

14 најубави плажи во Европа за 2024 – пет се во Грција, една во Албанија Златни, песочни плажи на Канарските острови, диви плажи во Грција, широки плажи ...
8 забавни активности во кои може да уживате ако го посетите Скијатос во септември Скијајте на вода, сурфајте, гледајте нов филм во кино на отворено... Островот Ск...
Гратче во Италија со куќички како од бајка - Зошто да го посетите Алберобело? Кога ќе прошетате низ тесните улички и ќе ги погледнете белите куќи со конусни п...
Велигденски базари во европските градови кои се како пролетна бајка Кои европски градови се претвораат во вистинска велигденска бајка пред празницит...
Места во Македонија од каде што можете да ги видите најубавите зајдисонца (фото) Матка, езерото Козјак, скопскиот аквадукт - има многу места низ Македонија во ко...
Лажни резервации за хотел и авионски билети – Како да ги избегнете измамите кога резервирате за одмо... Не наседнувајте на лажни пораки со честитки дека сте добитник на бесплатно патув...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg