Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Зошто да патувате сами?

zosto-da-patuvate-sami-povekjeНекои уживаат да патуваат сами, но некои воопшто не би си дале таква можност. Постојат многу предности ако патувате сами. Нема караници каде да одите и ...

 

...што да видите.

zosto-da-patuvate-sami

Нема забушанти, нема нервози и слободни сте како птица. Ако сеуште не верувате во соло патување еве неколку факти кои можеби ќе ве разубедат.

1. Слобода – да одите и да правите што сакате кога сакате. Ретки се ваквите моменти во животот. На работа постои ред, дома исто така. Но, ако патувате сами, нема никакви грижи и обврски кои би ве попречиле да уживате сами со себе, во нова земја или град.

2. Станувате подостапни – без фамилија, сопатник, другари или деца, брзо ќе стекнете нови познанства. Луѓето полесно приоѓаат на еден човек отколку на цела багра. Соло сте послободни и подостапни за останатите.

3. Подвижност – на групни патувања често мора да се движите сите заедно. Тие сакаат да тргнат рано наутро – а вас ви се спие. Секако, мора да станете и да се придружите на останатите. На крај ќе ве одведат на некое глупаво место кое никогаш не би го посетиле да сте сами. Вака имате комплетна слобода на движење и разгледување она што навистина ве интересира.

Кај ваквите патувања најважно е да се ослободите од стравот и да сфатите дека странските земји се отворени за туристи и доволно е да го познавате англискиот јазик за да се разберете. Само без страв и тргнете во истражување нови земји и обичаи.

Би можело да ве интересира:

12 причини зошто треба да оставите сè и да заминете во Германија Се смета за една од најбезбедните земји во светот, надалеку е позната по пивото ...
Есенска тура низ Македонија: Дел од најубавите места во нашата држава се вистинска бајка Од јавање коњ и возење АТВ во Галичник до уживање на лулашка во Маврово со спект...
Бев на градска плажа во Дојран – Како си поминав и како се движат цените годинава? Температурата на водата е исклучително топла, но пак успеавме да се разладиме. Ц...
„Песок мек како брашно, тиркизна вода“ – Најубавата плажа во Анталија, според српска патувачка блоге... „За да стигнете до плажата, морате да се спуштите по 200 скали, но вреди“ – вели...
3 предлог дестинации за есенско патување Што прво ви паѓа на памет кога ќе се спомене октомври? Не знам за вас, но мене о...
Козјак во зима – волшебно место кое потсетува на снежна бајка Под снежната покривка, Козјак личи на најубавата зимска разгледница – зимзелени ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg