Посети го домот на Бонапарта

posetete-go-domot-na-bonaparta-povekjeКорзика е четврт по големина остров на Медитеранот и една од 26-те покраини на Франција. Сместена е југоисточно од Азурната обала т.е. северно...

 

...од италијанскиот остров Сардинија.

Според француските закони Корзика поседува поголема автономија од останатите региони, но е составен дел на Франција од 1768 година.

Во главниот град се наоѓа куќата на Наполеон Бонапарта, која од 1967 година е претворена во национален музеј.

Од почетокот на 20-тиот век па се до денес, Корзика е едно од најексклузивните одморалишта на Медитеранот. Porto Vecchio и Bonifacio во јужниот дел и Calvi на северниот дел на островот се најпознати туристички места, но и најскапи.

Од 1972 година на островот е основан и Национален Парк кој ги штити ендемските животински видови посебно корзиканскиот црвен елен.

Освен туризмот, жителите произведуваат уште неколку значајни производи меѓу кои – познтиот леб од костени, сирење, вино, колбаси и мед.

На Корзика се наоѓа и познатата стаза GR20 која привлекува љубители на активниот туризам од целиот свет.

posetete-go-domot-na-bonaparta

Би можело да ве интересира:

Коктел 15 евра, грчка салата 10 евра: Како се движат цените на Tigania, една од најубавите плажи на ... Плажата позната како „грчки Кариби“ е меѓу најскапите на вториот крак, а храна и...
Неколку причини зошто да го посетите Бледското Езеро во Словенија Во средината на езерото е сместена црквата „Успение на Богородица“ каде посетите...
Плажата која ги победи Малдиви за „најсино море“ се наоѓа во Албанија - на 270km од Скопје Чиста тиркизна вода, волшебен поглед, светол песок... Плажата на огледалата (Pas...
Најубавите божиќни базари во Европа за 2023, кои вреди да ги посетите Од базарите во Стразбур и Колмар во Франција, до малиот базар во Опатија, Хрватс...
Предлози за викенд во Солун: Музеј на селфи, лизгалиште и забавен парк за целото семејство Топло време, чист воздух, новогодишно декориран: Солун во предновогодишна атмосф...
Пударица e eдна од најубавите плажи на Јадранот (фото) Со кристалното море, ситниот песок, но и летните забави, плажата Пударица на хрв...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg