Колку време треба да помине од породувањето до следната бременост?


Колку време треба да помине од породувањето до следната бременост?

Во зависност од тоа како сте се породиле претходниот пат, зависи колку треба да почекате до следната бременост.

kolku-vreme-treba-da-pomine-od-poroduvanjeto-do-slednata-bremenost-001_resize.jpeg

Па, кога телото ви е подготвено за да ја помине бременоста безбедно и здраво?

Доколку породувањето било природно, во предвидениот термин, стручните лица ќе ве советуваат за следната бременост да почекате барем 18 месеци.

Во случај да сте се породиле со царски рез, добро би било до следната бременост да поминат 24 месеци.

„Едноставно, ако забремените брзо по породувањето, вашето тело нема да биде спремно, па може да настанат многу компликации,“ велат стручните лица, но истакнуваат и дека периодот подолг од 5 години помеѓу двете бремености исто така не е добра опција, поради ризикот од зголемениот крвен притисок кај мајката.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Родители споделуваат фотки: Како се менува животот пред и по добивање деца? На сите им е јасно дека животот станува поразличен откако семејството ќе се прош...
11 Марфиеви закони кои ќе ги разберат сите родители Колку пати досега ви се случило парчето намачкан леб да ви падне баш на намачкан...
„Најважно е да избереш сигурна професија“: Погрешни работи на кои ги учиме децата Не треба да го советувате детето да работи напорно работа што ја мрази или да би...

Најчитани неделава