Гените се важни, но радоста е поважна за долговечност
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Гените се важни, но радоста е поважна за долговечност

Насмевки, пријатели, прифатеност од околината и задоволство од животот е рецептот за долговечност.

genite-se-vazhni-no-radosta-e-povazhna-za-dolgovechnosta-01.jpg

Истражување на Харвард правено во текот на 80 години дојде до резултат дека гените се важни за долговечноста, но радоста во животот е уште поважна.

Прифатеноста од општеството и задоволството од нашиот живот прават да живееме долго и среќно.

genite-se-vazhni-no-radosta-e-povazhna-za-dolgovechnosta-02.jpeg

Исто така, истражувачите откриле дека моќен ефект врз нашето здравје имаат и нашите љубовни врски, како и навиката да се грижиме за своето тело, односно да имаме оформено убава врска со самите себе.

Имањето луѓе на кои можеме да се потпреме во животот го смирува нашиот нервен систем, ја намалува емоционалната непријатност и го подобрува здравјето на мозокот.

genite-se-vazhni-no-radosta-e-povazhna-za-dolgovechnosta-04.jpeg

Сите пари на светот немаат вредност како неколку блиски и вистински пријатели и споделената радост со нив за малите животни настани.

genite-se-vazhni-no-radosta-e-povazhna-za-dolgovechnosta-03.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

6 важни знаци дека некој е опасен по сопствениот живот Промена во расположение – личноста почнува да се однесува необично, па или екстр...
7 важни работи кои треба да ги знаете ако имате партнер кој пати од ан... Во модерното време во кое живееме, сè почест случај станува појавата на анксиозн...
5 едноставни совети што оваа зима ќе ве заштитат од досадните вируси и... Кога треба да се справувате со ниските температури и променливото време, нешто ш...