Како правилно да ги миете чашите за вино за да светат како на рекламите?


Како правилно да ги миете чашите за вино за да светат како на рекламите?

Миењето садови не е баш најомилената домаќинска задача во домот, но е секојдневна обврска што мора да се заврши.

kako-pravilno-da-gi-miete-chashite-za-vino-01.jpg

Ако често пиете вино сами или во друштво, има неколку работи што треба да ги знаете за чашите за вино секогаш да ви сјаат.

Следете ги следниве едноставни совети и омилените чаши за вино ќе ви траат многу подолго:

1. Кога ги миете чашите за вино, не треба да ги фаќате за „дршката“ бидејќи ова е најчувствителниот дел од целата чаша. Фатете ја целата чаша внимателно и измијте ја.

Така нема голем ризик да ви се лизне и да ви се скрши.

2. Винските чаши не смеете да ги миете со врела вода. Врелата вода предизвикува пукнатини на стаклото, па затоа најдобро е да ги миете со млака вода.

Ако чашата е од кристал, врелата вода не може да ја оштети, но чашите од потенко стакло се почувствителни.

3. Не ги мијте чашите за вино со детергент кој има силен мирис. Овој мирис може да се измеша со мирисните ноти на виното, па виното да добие различен вкус.

Одберете детергенти со неутрален мирис.

4. По миењето, веднаш избришете ги винските чаши со крпа. Капките од вода може да остават дамки и наслаги на стаклото, па затоа по миењето избришете ги чашите со хартиена или памучна крпа.

М. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како правилно да се спакувате за ништо да не може да ви го уништи одморот? Моментот на пакување пред да отидете на одмор или било какво патување најчесто м...
Што никогаш не треба да миете во машина за садови? Машините за садови се одличен изум кој значително го олеснува животот во еден до...
Колку често треба да ги миете четките и чешлите за коса? На четките и чешлите за коса со текот на употребата се собираат мртви клетки од ...

Најчитани неделава