Како да ги снема линиите од прекршувањето на кожените обувки и патики?

Сите го обожаваме изгледот на новите патики, но по само неколку носења, превиткувањето кај прстите знае да создаде сериозни линии и вдлабнатини.

kako-da-gi-snema-liniite-od-prekrsuvanjeto-na-kozhenite-obuvki-i-patiki-01.jpg

Доброто е што со едноставен домашен „третман“ може повторно да ги направите како нови.

Трикот е толку лесен и брз, што може да го практикување пред секое носење на патиките.

Потребни ви се неколку весници, кујнска крпа и пегла.

Наполнете ги патиките со весници, за да спречите влагата да навлезе во нив.

Потоа, натопете ја кујнската крпа со вода и поставете ја на предниот дел, односно онаму каде што е прекршувањето.

kako-da-gi-snema-liniite-od-prekrsuvanjeto-na-kozhenite-obuvki-i-patiki-03.jpg

Поминете со топла (умерено) пегла, со нежни движења, неколку минути. Процесот ќе ја врати влагата во кожата и буквално ќе ја испегла, но прво може да пробате на помал дел, за да не ризикувате од разни причини, целосно да ги уништите чевлите.

kako-da-gi-snema-liniite-od-prekrsuvanjeto-na-kozhenite-obuvki-i-patiki-04.jpg

kako-da-gi-snema-liniite-od-prekrsuvanjeto-na-kozhenite-obuvki-i-patiki-02.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 работи на кои е подобро да не штедите, за да не се каете Паметните луѓе точно знаат на што треба да го потрошат својот буџет и на што не ...
10 трикови со кои ќе си го олесните животот во домот со помош на хартија за печење Основната намена на хартијата за печење е секако да се обложат тавчињата со цел ...
Ја чувате четката за заби до мијалникот и уште 11 грешки при складирање со кои ги уништувате предмет... Немојте да ги чувате џемперите на закачалка, чувајте ги зачините подалеку од шпо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg