5 балконски цвеќиња кои се најлесни за одржување


5 балконски цвеќиња кои се најлесни за одржување

Ништо не го разубавува балконот или терасата како што тоа го прави цвеќето. Иако со задоволство би имале само орхидеи на балконот, сепак сакате поевтина и полесно издржлива варијанта.

5-balkonski-cvekinja-koi-se-najlesni-za-odrzuvanje-001.jpg

За да ви помогнеме во изборот и одржувањето, ви предлагаме 5 видови кои секогаш успеваат:

Невени

Во каква земја и да ги посадите, ќе успеат. Траат цело лето, а ги има во нијанси на жолта и портокалова боја. Невенот најдобро расте во полусенка, со витаминска прихрана и со редовно отстранување на прецветаните цветови.

5-balkonski-cvekinja-koi-se-najlesni-za-odrzuvanje-1.jpg

Гераниуми

Уште едно отпорно цвеќе кое изгледа нежно. За раст му треба сонце, но не многу силно. Важно е да се дохранува и чисти од прецветаните цветови. Бара редовно полевање.

5-balkonski-cvekinja-koi-se-najlesni-za-odrzuvanje-2.jpg

Петунии

Веројатно најпознатото балконско цвеќе чии бои се впечатливи и прекрасни. Потребна е полусенка и додаток хумус. Заради нежните цветови, мора да се пази од провев и ветар. Во вториот дел од летото билката може да ја сецнете на 20 сантиметри над земјата, добро да ја прихраните и повторно ќе процвета во есен.

5-balkonski-cvekinja-koi-se-najlesni-za-odrzuvanje-3.jpg

Љубичици

Постојат многу видови и сорти кои се разликуваат само по бојата и големината на цветот. Одржувањето е исто - било каква почва и било какво место. Единствено им пречат високи температури.

5-balkonski-cvekinja-koi-se-najlesni-za-odrzuvanje-4.jpg

Бегонии

На овие бујни цветови потребна им е шарена сенка или малку благо сонце, заедно со прихрана за посвеж изглед.

5-balkonski-cvekinja-koi-se-najlesni-za-odrzuvanje-5_copy.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Прекрасни црни цвеќиња што ќе додадат драма во вашата градина Дали некогаш сте помислиле да додадете малку драма во вашата градина со додавање...
Замија-растение кое носи среќа и пари, а нема да успеат да го исушат и најнеспособните Доколку припаѓате на онаа категорија луѓе кои може да умртват и кактус, без гриж...
Цветна градина во близина на Милано, со посадени 250 илјади лалиња (фото) Огромна градина која брои 250 илјади лалиња од 183 различни видови, ќе ја краси ...

Најчитани неделава