Како да аранжирате домашни букети како професионалец?


Како да аранжирате домашни букети како професионалец?

Сигурно се воодушевувате на добро аранжираните букети кога бирате нешто во цвеќарниците и веројатно мислите дека никогаш нема да може да направите цвеќето да изгледа така добро.

Kako-da-aranzirate-domasni-buketi-kako-profesionalec-01.jpg

Но, можете барем приближно да создадете малку магија со цвеќињата и да се забавувате притоа.

Поставете две вазни една во друга и наполнете ја првата со вода и лимони или портокали на тркалца. На тој начин, надворешниот ѕид ќе биде обложен со свежо овошје за егзотичен изглед на букетот, а во внатрешната ваза поставете го цвеќињата.

Обложете ја целата внатрешност на вазната со бамбусов лист или поставете парче фолија со воздушни меурчиња под секој цвет за да може безгрижно да пловат во длабок стаклен сад.

Со помош на самолеплива лента направете шаблон со квадратчиња врз широк сад и во секое од нив ставете по еден цвет. Вашиот домашен букет ќе изгледа скапо и раскошно.

Украдете некоја идеја и уште денеска разубавете го домот со добро аранжирано свежо цвеќе:

(O)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто во двор треба да ставите лажица со шеќер и вода? Идејата за поставување на лажица со мешавина од шеќер и вода веќе подолг период ...
Како убавите пролетни букети подолго време да бидат свежи? Доаѓа пролетта, а тоа значи разубавување на домот со прекрасни букети кои ќе шир...
Цвеќиња со најубав мирис за вашата градина Овие цвеќиња ќе ви помогнат покрај боја, да додадете и неодоливи мириси во вашат...

Најчитани неделава