Што да јадете кога ви е ладно и никако не можете да се стоплите?


Што да јадете кога ви е ладно и никако не можете да се стоплите?

Падот на температурите може да го поттикнат проблемот со вечно ладни екстремитети, но и чувство на студенило како пред настинка.

shto-da-jadete-koga-vi-e-ladno-i-nikako-ne-mozete-da-se-stoplite-001.jpg

Ако топлиот туш, меките чорапи и џемпери не помагаат, обидете се внатрешно да го загреете телото.

Се смета дека колку потешко се вари храната, толку повеќе се накачува температурата на телото и имате чувство на топлина.

Затоа, треба да консумирате храна која е богата со масти, протеини и јаглехидрати.

Ова е листата на намирници кои можат да ве загреат внатрешно дополнително (секако не очекувајте ова да биде инстантно):

- Јадете банани

- Пијте чај од ѓумбир

shto-da-jadete-koga-vi-e-ladno-i-nikako-ne-mozete-da-se-stoplite-2.jpg

- Појадувајте овесна каша

- Пијте кафе

shto-da-jadete-koga-vi-e-ladno-i-nikako-ne-mozete-da-se-stoplite-1.jpg

- Консумирајте црвено месо

- Пробајте слатки компири, наместо обични

shto-da-jadete-koga-vi-e-ladno-i-nikako-ne-mozete-da-se-stoplite-3.jpg

- Пијте многу вода

- Пробувајте зачинети рецепти

- Почнете да додавате ким во рецептите

- Преферирајте топли супи

shto-da-jadete-koga-vi-e-ladno-i-nikako-ne-mozete-da-se-stoplite-4.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Што ќе се случи со телото, ако секој ден имате барем еден оброк со риба? Сите знаеме дека во исхраната треба да ни биде вклучена риба барем еднаш неделно...
10 лесни начини да се храните поздраво секој ден Постојат многу совети за тоа како да се храните здраво, но ако сме искрени, поне...
Храна која може да биде опасна по здравјето ако ја јадете во погрешно време Иако секој човек денес тежнее кон тоа да се храни поздраво и поквалитетно, сепак...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg