Тура со храна низ 15 македонски градови - специјалитети кои мора да ги пробате

Има ли некој што не пробал пастрмајлија во Штип, ѓомлезе во Охрид, крап во Дојран или симит погача во Скопје? Ве носиме на тура со храна низ Македонија - специјалитети кои мора да ги пробате во секој од овие 15 градови. Имате да додадете некој на листата?

gastronomska-tura-niz-16-makedonski-gradovi-specijaliteti-koi-mora-da-gi-probate-01.jpg

Македонија е земја позната по традиционалната кујна, а секој крај од земјата може да се пофали со свои домашни рецепти по кои се препознатливи. 

Па така, се очекува дека кога ќе ги посетите овие македонски градови, ќе пробате од вкусните специјалитети кои се заштитен знак за нив, а дури се познати и кај туристите од другите земји. 

Овие специјалитети мора да ги вкусите барем еднаш во животот, па погледнете што вреди да нарачате во секој од овие македонски градови:

Штип – пастрмајлија 

gastronomska-tura-niz-makedonskite-gradovi-specijaliteti-koi-mora-da-gi-probate-02.jpgфото извор

Тетово – гравче тавче

gastronomska-tura-niz-makedonskite-gradovi-specijaliteti-koi-mora-da-gi-probate-03.jpg

Неготино – неготинска пита

gastronomska-tura-niz-makedonskite-gradovi-specijaliteti-koi-mora-da-gi-probate-04.jpgфото извор

Велес – велешка пита

gastronomska-tura-niz-makedonskite-gradovi-specijaliteti-koi-mora-da-gi-probate-05.jpgфото извор

Прилеп – ширден

gastronomska-tura-niz-makedonskite-gradovi-specijaliteti-koi-mora-da-gi-probate-06.jpgфото извор

Охрид – ѓомлезе

gastronomska-tura-niz-makedonskite-gradovi-specijaliteti-koi-mora-da-gi-probate-08.jpg

Дојран – крап на трска

gastronomska-tura-niz-makedonskite-gradovi-specijaliteti-koi-mora-da-gi-probate-09.jpgфото извор

Битола – чкембе чорба

gastronomska-tura-niz-makedonskite-gradovi-specijaliteti-koi-mora-da-gi-probate-10.jpgфото извор

Уште 7 градови и специјалитети на следната страна... Би можело да ве интересира:

Мезе-даска во форма на тиква, страшни колачи – идеи за храна инспирирана од Halloween (фото) Пита со духови, затворени пици во форма на пајаци, мали погачи во форма на тиква...
Вековна традиција: Која е тајната во подготовката на василичарскиот мазник? (видео) По повод големиот христијански празник Свети Василиј Велики, во Битола, Прилеп и...
Специјалитети од Македонија и светот кои секој турист треба да ги проба Зелник од Македонија, сендвич со пастрма од Њујорк, пире со кашкавал од Франција...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg