Дијана Коциќ живееше 2 месеци во Танзанија: „Пешачев со пијавица залепена на нога, луѓето зјапаа во мене“ - Results from #1


Дијана Коциќ живееше 2 месеци во Танзанија: „Пешачев со пијавица залепена на нога, луѓето зјапаа во мене“

Годинава, покрај тоа што пандемијата нè тресна од земја, ни посочи дека многу малку ја познаваме сопствената државата. Мислам дека тоа беше единствената опција за патување периодов. Со надеж дека наскоро ситуацијата ќе се врати во нормала, кои места во Србија препорачуваш да се посетат?

Стара Планина е скапоценост од природа која ја открив оваа година и која ми ја покажа Србија на еден сосема автентичен начин. Престојот во стари куќарки, појадок во склоп на домаќинска куќа, недопрена природа и вода која се пие директно од река се некои од причините зошто се заљубив во овој дел од Србија.

На сè тоа, ме фасцинираше што луѓето од тој крај се обединија и ја одбранија реката на која требаше да се гради хидроцентрала.

so dijana kocikj od belgrad za nejziniot volonterski prestoj vo tanzanija preku svojot instagram krenav kampanja i sobrav dovolno finansii za da renoviram edno skolo 4

И покрај сè, Дијана ти не дозволи ситуацијата да влијае врз твојата одлука за патување. Ја посети Месопотамија, беше на Кипар… Можеби и на уште некое друго место. Како ја доживуваш новата нормалност како патувач со која се соочува светот? Како е по аеродроми, во авиони…? Како е низ местата кои мината година биле преплавени со туристи?

Патувањата за време на корона ме воодушевија. Многу повеќе сакам самостојно организирани патувања, посета на места каде нема многу луѓе и каде можат да се доживеат автентични искуства. Верувам дека не може да ја бираме околноста и останува на нас да се водиме според сопствени преференции.

Јас оваа година искористив да работам 3 недели на море за кое мечтаев. Ми годеше ритамот на својот мир и убавините на Турција и Кипар. Шетав, за мене, неистражени дестинации и се прилагодлив на нови ситуации онака како што ми одговара. Сместување и рентање на кола се евтини, има значително помалку луѓе на туристички места – тоа е бенефитот од корона за сите патувачи.

Мој впечаток е дека многу повеќе се води сметка за дезинфекција и заштита на аеродромите и во авионите, отколку во Белград по кафулиња.

so dijana kocikj od belgrad za nejziniot volonterski prestoj vo tanzanija preku svojot instagram krenav kampanja i sobrav dovolno finansii za da renoviram edno skolo 17

Како за крај нема да те прашам за планови за идни патувања, нека се случат кога ќе им дојде времето. Кои авантури и моменти ти ја одбележаа 2020 година?

Капење покрај потопена џамија во Еуфрат во Турција, капење во водопадите на Стара Планина и капење во ноември на Кипар.

so dijana kocikj od belgrad za nejziniot volonterski prestoj vo tanzanija preku svojot instagram krenav kampanja i sobrav dovolno finansii za da renoviram edno skolo 16so dijana kocikj od belgrad za nejziniot volonterski prestoj vo tanzanija preku svojot instagram krenav kampanja i sobrav dovolno finansii za da renoviram edno skolo 16

Автор: Евгениј Хоуп | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Кико Митев: „Бев меѓу последните туристи на Мачу Пикчу пред да го затворат поради короната“ Постојат луѓе кои не се плашат да експериментираат со животот, да менуваат среди...
Соња Златановска живее во Египет: „Жените се разгалени, а од Нил и Црвеното Море не можам да се наси... Соња вели дека како граѓанин на Египет или го сакаш или го мразиш, нема златна с...
Зориа Петкоска за животот во Токио: „Град во кој отсекогаш сакав да живеам. Град во кој никогаш не е... Поет, екстремен космополит, филолог и логофил, така себеси се опишува Зориа Петк...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg