„Сакав да си го одземам животот по несреќата, но добив втора шанса“: Златко од Виница по ампутацијата на нозете инспирира со храброста

Во еден од твоите први постови на Инстаграм по несреќата, велиш дека за една недела си имал голем напредок. Кога почна со вежби, за каков тип на вежби станува збор, колку ти беше напорно на самиот почеток?

Да, напредував многу брзо.

Откако успешно заврши и третата операција, која се случи истата недела, за една недела почнав со физиотерапии за размрдување на телото.

По природа сум спортски тип, вежбав четири дена во неделата.

Сепак, за мене секој ден беше предизвик. Изгубив многу мускулна маса и тоа морав да го повратам што поскоро, бидејќи од тоа зависи мојот понатамошен напредок.

Во болницата имав само лесен тип на вежби, но овде сега во клиниката за рехабилитација „Беликон“, секој ден, освен за викендите, сум активен од 7 до 16 часот со прегледи, физиотерапии, фитнес…

Некои се групни, но има дел што ги правам самостојно само со мојот терапевт.

sakav-da-si-go-odzemam-zhivotot-koga-ostanav-bez-noze-no-odluchiv-da-zhiveam-za-najbliskite-zlatko-od-vinica-inspirira-so-svojata-prikazna-03.jpg

Какви ти се секојдневните активности по несреќата и како се снаоѓаш?

Од тој 13-ти март се немам вратено дома.

Две недели бев во болница, па директно, со специјално возило од самата клиника ме префрлија тука каде што сум сега. „Беликон“ го нарекувам втор дом.

За излегување ќе почекаме малку повеќе.

Секојдневните активности морав да научам да ги правам со помош на инвалидската количка и веќе ги имам доста совладано. Човек мора да биде упорен и ќе успее.

sakav-da-si-go-odzemam-zhivotot-koga-ostanav-bez-noze-no-odluchiv-da-zhiveam-za-najbliskite-zlatko-od-vinica-inspirira-so-svojata-prikazna-09.jpg

Дали имаш повремени кризи кога ќе останеш сам и кога ќе се сетиш на несреќата? Што ти е најтешко во тие моменти, ама и што е она што те води напред и те крева од лошото расположение?

Првите две недели да, имав.

Ми се мешаа мислите кога ќе се присетев на тој момент или кога требаше да разговарам за истиот, се возбудував многу. Но веќе не.

Сега ми е сè нормално, се навикнав на новиот начин на живеење.

Самата помисла дека сум жив, до моето семејство, ме крева од корен и ме води напред.

sakav-da-si-go-odzemam-zhivotot-koga-ostanav-bez-noze-no-odluchiv-da-zhiveam-za-najbliskite-zlatko-od-vinica-inspirira-so-svojata-prikazna-11.jpg

Која е мотивацијата што си ја кажуваш на самиот себе за да издржиш? И што сакаш да споделиш со другите кои некогаш се нашле во слична ситуација како тебе?

Претходно немав некоја навика да си поставувам цел – што ќе донесеше денот тоа.

Но, сега не е така. Животот понекогаш е тешка битка исполнет со предизвици, но истите тие нè учат да бидеме посилни и поотпорни.

Сега станувам и легнувам со една цел – да успеам.

Го живеам мојот втор живот и немам намера да се откажам. Не сум тип кој лесно се откажува.

Знам дека ова е само почеток и дека ме чекаат поголеми предизвици, но ќе успеам.

Знам дека како мојата има уште многу слични ситуации. Некои веќе живеат сосема нормално и баш ми е мило.

Но, има и такви што се кријат и си мислат дека е до тука животот. Но не е.

Колку и да е тешко, треба да веруваат дека постои излез и да бидат храбри за да можат да успеат.

Денес медицината и технологијата се толку напредни што верувам дека за секој случај има решение.

Бидете упорни и верувајте во сопствените способности.

sakav-da-si-go-odzemam-zhivotot-koga-ostanav-bez-noze-no-odluchiv-da-zhiveam-za-najbliskite-zlatko-od-vinica-inspirira-so-svojata-prikazna-04.jpg

Кои се следните чекори, како ќе се одвива понатаму твоето лекување?

Продолжувам со терапиите, како и досега.

Раните се сосема заздравени и во скоро време ќе добијам провизорни кратки протези со кои ќе го започнувам вториот процес од лекувањето т.е првите чекори.

Потоа следат вистинските протези кои ќе бидат составен дел од мојот живот, а јас ќе учам добро да ги совладувам во секаква ситуација.

sakav-da-si-go-odzemam-zhivotot-koga-ostanav-bez-noze-no-odluchiv-da-zhiveam-za-najbliskite-zlatko-od-vinica-inspirira-so-svojata-prikazna-02.jpg

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

А. Ј. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

По ампутацијата на двете нозе, Златко од Виница повторно вози автомобил: „Командите се на воланот, о... „Земав часови за возење со рачни контроли за гас и сопирачка. Воопшто не ги кори...
Симона Петреска, мотиватор и животен тренер: „На минатото треба да гледаме како на учител, а во живо... „Во еден период мислев дека постојам само за да ги задоволам луѓето кои беа прис...
Васка Леонтиќ: „Забременив со ин витро, сама станав мајка на 48 години, мојата ќерка (5) знае сè за ... „Никогаш не размислував за тоа што ќе зборуваат другите за тоа дека забременив с...
Ивана Лескароски за тешката животна борба: „По двете загубени деца, посегнав по животот, но Бог ми г... „Моментот кога една жена наместо со бебе во рака завршува само со неговата облек...
Иван Јованов пред раѓањето на ќерката: „Едвај го чекам мигот кога малиот ангел ќе го земам во раце“ „Доколку се создадат услови да бидам во породилната сала, секако дека ќе присуст...
Марија од Радовиш 10 години е во количка: „Не дозволив тоа да ми е пречка во животот - возам АТВ, ма... „Мобилноста ја изгубив како последица на тешка сообраќајна несреќа. Пред по...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg