Кире Лазаров: „Со Каролина бевме партнери за матура, поради погрешна дијагноза мислев дека рано ќе ја завршам кариерата“

„Финалето на Светското клупско првенство беше мојот најтежок натпревар во кариерата. Ноќта ми се јави брат ми, да ми каже дека татко ми починал. Тој боледуваше, но ни на крај памет дека може да се случи најлошото. Бев во дилема дали да играм или не, но на крај одлучив да играм покрај сета тага и болка. Добив некоја дополнителна сила, го освоивме првенството и по натпреварот веднаш дојдов дома на неговиот погреб“, вели нашата ракометна легенда Кире Лазаров за CRNOBELO.com.

kire-lazarov-so-karolina-bevme-partneri-za-matura-poradi-pogreshna-dijagnoza-mislev-deka-porano-kje-ja-zavrsham-karierata-01.jpg

Кире Лазаров, селекторот на македонската ракометна репрезентација и некогашен капитен на националниот тим, е еден од најдобрите ракометари на сите времиња. На кариерата можат да му позавидат многу спортисти од цел свет. А тој, иако можеше да избира што понатаму, реши да се врати во Скопје и да биде тренер на РК „Алкалоид“.

Во Скопје со него се врати и целото семејството. Синот Благојче и ќерката Лана одлично се прилагодиле на животот тука, по годините поминати низ Европа.

Со децата и со сопругата Љубица го минува секој слободен миг. Па како семејство неретко знаат да седнат во кафеана низ градовите во Македонија, на убава храна или лезетско кафе, и едноставно да уживаат.

kire-lazarov-so-karolina-bevme-partneri-za-matura-poradi-pogreshna-dijagnoza-mislev-deka-porano-kje-ja-zavrsham-karierata-13_copy.jpgНа разговор со Кире Лазаров

А Кире, и покрај тоа што е еден од најголемите, со кариера и резултати што уште долго никој нема да ги надмине, во разговорот е пријатен, искрен и насмеан.

Со многу љубов зборува за семејството и за спортот. Но и за приватниот живот, за брат му, за победите и поразите кои го болат.

И првпат во интервју за CRNOBELO.com, Кире раскажа и за моментот кога помислил дека предвреме ќе мора да ја заврши кариерата, а за кој вели дека му бил еден од најстрашните во животот.

„Лекарите ми рекоа дека имам тромб и тука е крајот на кариерата. Ова не сум го кажал никому, го нема дури ни во автобиографијата“, искрен е Лазаров.

kire-lazarov-so-karolina-bevme-partneri-za-matura-poradi-pogreshna-dijagnoza-mislev-deka-porano-kje-ja-zavrsham-karierata-16.jpg.jpg

Прочитајте го целото интервју:

Иако си еден од најдобрите светски ракометари на сите времиња, вистина ли е дека како дете си бил поталентиран за кошарка, но ете, друштвото пресудило да почнеш со ракометот?

Кошарката ми беше прва спортска љубов, затоа што за кошарка е доволно само еден кош и да играш во маало, на улица. А со ракометот не можеш, потребни се повеќе играчи.

Воопшто не жалам што на крај го избрав ракометот, но не се сомневам дека и да бев кошаркар и таму ќе го постигнев можеби скоро истиот успех затоа што бев талентиран. Кошарката како спорт повеќе ме привлекуваше.

Но, друштвото ми беше ракометно, а татко ми во тоа време беше ракометар, тренер, и едноставно, друштвото ме зарази да почнам со ракомет. Се инфицирав и го засакав како спорт, но додека играв секогаш употребував кошаркарски елементи во мојата игра, а луѓето го препознаваа тоа.

kire-lazarov-so-karolina-bevme-partneri-za-matura-poradi-pogreshna-dijagnoza-mislev-deka-porano-kje-ja-zavrsham-karierata-11_copy.jpg

Од почетокот го носеше бројот 7 на својот дрес. Вистина ли е дека си го избрал поради Тони Кукоч? И дали сега кога не играш во репрезентацијата, ќе го повлечат овој број, како што прават во чест на најголемите фудбалски, ракометни и кошаркарски ѕвезди?

Имав повеќе спортски идоли во животот и некои од нив го носеа бројот 7. Еден од нив е Кукоч, левучар, кој во тоа време играше во „Југопластика“ од Сплит.

Седумката ми е убава и како бројка, и ја носев на дресот на македонската репрезентација повеќе од две децении.

Мислам дека нема да има официјално повлекување, но кој и да ја земе таа бројка нема да се чувствува лагодно, бидејќи ќе се бара многу од него.

viber_image_2023-05-25_21-25-39-786_copy.jpg

Во средно училиште учеше во ист клас со Каролина Гочева, и тоа јавноста го дозна на промоцијата на твојата автобиографија „Секогаш на победа“. Како изгледаа твоите средношколски денови? Бевте ли блиски со Каролина, се дружевте ли?

Со Каролина седевме во иста клупа, а бевме и партнери за матура.

Во тоа време таа беше поголема ѕвезда од мене. Јас бев млад ракометар на своите почетоци, а таа веќе беше етаблирана пејачка, квалитетна и многу популарна.

И нејзините и моите обврски беа толку многу големи што ретко се гледавме на училиште. Да се натпреварувавме кој ќе имаше повеќе изостаноци поради обврските што ги имавме, мислам дека тоа ќе беше мртва трка.

И денес комуницираме, знаеме да испиеме кафе понекогаш, да си честитаме за некои наши успеси на социјалните мрежи.

kire-lazarov-so-karolina-bevme-partneri-za-matura-poradi-pogreshna-dijagnoza-mislev-deka-porano-kje-ja-zavrsham-karierata-04_copy_copy.jpg

И со сопругата Љубица си од средношколските денови. Како почна вашата љубовна приказна?

Се запознавме во Битола. Живеевме блиску, во иста област во градот. Се дружевме повеќе друштва, а кога се измешавме, некако подобро се запознавме.

Таа учеше во медицинското училиште, јас во гимназија.

kire-lazarov-so-karolina-bevme-partneri-za-matura-poradi-pogreshna-dijagnoza-mislev-deka-porano-kje-ja-zavrsham-karierata-17.jpg.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Петар Грашо за CRNOBELO: „Кога се роди Алба бев во Охрид, тие 10 часа додека патував до дома ми беа ... „Кога стигнав во болницата, ме одведоа во делот со бебињата и ми рекоа: 'Ов...
Васка Леонтиќ: „Забременив со ин витро, сама станав мајка на 48 години, мојата ќерка (5) знае сè за ... „Никогаш не размислував за тоа што ќе зборуваат другите за тоа дека забременив с...
Миро Кацаров за љубовта со Ивана: „Ни се случи љубов на прв поглед, по неколку месеци веќе почнавме ... „Ивана знае дека јас сум блесав и будала на свој начин, па не беше шокирана од з...
Јелена Розга за CRNOBELO: „Мислев ќе се срушам од убавина кога публиката ја пееше ‘Гинем’ на цел гла... „Утрото пред концертот имав некој чуден страв, па ѝ се јавив на другарка ми и ѝ ...
Елена Ристеска: „Има многу злоба меѓу народот, се штитам така што никој не знае каде сум и што права... „Почесто плачам од радост, отколку од тага. Емотивна сум за блиски луѓе, за...
Маја од Скопје на 41 година го победи ракот на дојка: „Пациентите кријат дека примаат терапии, кај н... „Сакав и одлучив да живеам и мислам дека таа свесна намера беше пресудна да се п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg