Горан Пандев за татковството: „Присуствував на раѓањето на трите деца, најубаво ми е кога ќе заспиеме заедно гушнати“

„Моите три деца се родени во Италија. По нивното раѓање, кај нашите семејства во Македонија имаше големо славење, радости, забави. Во тој период ми беше многу жал што не можев да бидам таму и да ја споделам радоста со нив. Даваа мекици за трите деца, а јас никојпат не бев присутен. Професионалните обврски ми скратија многу среќни моменти“, вели Горан Пандев за CRNOBELO.com.

goran-pandev-za-tatkovstvoto-prisustvuvav-na-ragjanjeto-na-trite-deca-najubavo-mi-e-koga-kje-zaspievme-zaedno-gushnati-01.jpg

Еден од најдобрите македонски фудбалери на сите времиња, и поранешен капитен на репрезентацијата, Горан Пандев, има три деца: синот Филипо (13) и ќерките Ана (12) и Софиа (5).

Иако во времето кога се родија, Горан беше на врвот на својата кариера, и постојано беше на пат со клубовите во коишто настапуваше, но и со македонската репрезентација, тој во разговор за CRNOBELO.com ни призна дека најубаво му било кога ќе си дојде дома и ќе заспие гушнат со нив.

goran-pandev-za-tatkovstvoto-prisustvuvav-na-ragjanjeto-na-trite-deca-najubavo-mi-e-koga-kje-zaspievme-zaedno-gushnati-04.jpg

Денес, има многу повеќе слободно време и постојано е покрај нив, и се труди, заедно со сопругата, да ги изведе на прав пат.

За тоа како се снаоѓа во улогата на татко, Горан Пандев ни откри детали во интервјуто:

Беше ли покрај сопругата Надица додека таа се породуваше или поради обврските секогаш беше на пат?

Присуствував на породувањето на Надица со сите три деца.

Убаво се сеќавам кога првпат ги видов децата. Чувството не се опишува. Во тие моменти бев најсреќниот човек на светот.

goran-pandev-za-tatkovstvoto-prisustvuvav-na-ragjanjeto-na-trite-deca-najubavo-mi-e-koga-kje-zaspievme-zaedno-gushnati-03.jpg

Како го славеше раѓањето на синот и ќерките? Дали вашите семејства во Македонија правеа мекици?

Моите деца се родени во Италија. По раѓањето на сите три, кај нас во семејствата имаше големо славење, радости, забави.

Во тој период ми беше многу жал што не можев да бидам таму и да ја споделам радоста со нив. Се сеќавам, мајка ми даваше мекици за трите деца, а јас никојпат не бев присутен.

Професионалните обврски ми скратија многу среќни моменти.

goran-pandev-za-tatkovstvoto-prisustvuvav-na-ragjanjeto-na-trite-deca-najubavo-mi-e-koga-kje-zaspievme-zaedno-gushnati-20.jpg

Кога беа бебиња ѝ помагаше ли на сопругата во обврските со нив?

Да бидам искрен, јас многу малку бев присутен дома.

Игравме секој трет ден натпревари, имаше многу карантини, патувања и, за жал, многу малку се радував на нивното детство.

Едноставно, сопругата беше сè дома.

А јас се трудев тој мал слободен период да го искористам да излеземе со нив, да заспиеме заедно гушнати.

goran-pandev-za-tatkovstvoto-prisustvuvav-na-ragjanjeto-na-trite-deca-najubavo-mi-e-koga-kje-zaspievme-zaedno-gushnati-07.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Петар Грашо за CRNOBELO: „Кога се роди Алба бев во Охрид, тие 10 часа додека патував до дома ми беа ... „Кога стигнав во болницата, ме одведоа во делот со бебињата и ми рекоа: 'Ов...
Васка Леонтиќ: „Забременив со ин витро, сама станав мајка на 48 години, мојата ќерка (5) знае сè за ... „Никогаш не размислував за тоа што ќе зборуваат другите за тоа дека забременив с...
Иван Босиљчиќ за CRNOBELO: „Јелена ме научи да бидам романтичен, порано не бев како ликовите што ги ... „На 6 години добив брат, а многу сакав сестра. Родителите ми велеа дека ќе имам ...
Маја од Скопје на 41 година го победи ракот на дојка: „Пациентите кријат дека примаат терапии, кај н... „Сакав и одлучив да живеам и мислам дека таа свесна намера беше пресудна да се п...
Барбара Поповиќ за CRNOBELО: „Имам италијански корени, ќе пеам на Сан Ремо“ „Од македонските музичари најблиска сум со Иван Јованов од Либеро бенд. Тој ми е...
Миро Кацаров за родниот град: „Старата чаршија во Штип ме научи на 'школо' кое нема цена“ „Роден сум во Штип и растен сум во бивша Југославија, каде сите маалски детски и...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg