Сузана Гавазова за родната Сушица: „До 30 години живеев во селото со моите родители, се гордеам што сум родена таму“

„Јас бев срамежлива девојка, но имав голема поддршка од моите соселани кои силно ме бодреа, па така станав пејачка. Затоа сакам и денес да ги направам горди сушичани, да се фалат и гордеат со мене“, открива фолк-пејачката Сузана Гавазова во серијалот „За мојот роден крај“ за CRNOBELO.com.

suzana-gavazova-za-rodnata-sushica-do-30-godini-zhiveev-vo-seloto-so-moite-roditeli-se-gordeam-shto-sum-rodena-tamu-01.jpg

Фолк-пејачката Сузана Гавазова е една од најпознатите струмичанки кај нас. Но, таа вели дека иако денес живее во Струмица, сепак до својата 30-та година живеела во селото Сушица, со своите родители.

Па и денес кога ќе ја прашаат за нејзиното родно место, таа со многу љубов и гордост раскажува за ова струмичко село.

suzana-gavazova-za-rodnata-sushica-do-30-godini-zhiveev-vo-seloto-so-moite-roditeli-se-gordeam-shto-sum-rodena-tamu-03.jpg

Во разговор за CRNOBELO.com, Сузана ни раскажа неколку интересни работи за себе и за селото од каде што потекнува:

„Родена сум во селото Ново село, струмичко. На 21.12.1979 пред 44 години се слушна мојот глас во болницата во Ново село и сите уште тогаш рекле ‘оваа ќе биде пејачка’.

Цела болница ечела и само јас сум плачела нонстоп.

Уште како бебе сум била борбена и неуморна!

suzana-gavazova-za-rodnata-sushica-do-30-godini-zhiveev-vo-seloto-so-moite-roditeli-se-gordeam-shto-sum-rodena-tamu-04.jpg

До 30 години живеев со моите родители во село Сушица, па и ден денес кога ќе ме праша некој од каде сум, им одговарам дека сум од село Сушица.

За мене моето родно село е посебно затоа што таму израснав, таму ги стекнав моите први другарки и другари, таму се случија првите симпатии, моите први љубовни рани, ама и првиот настап пред публика, на кој добив громогласен, силен и искрен аплауз.

suzana-gavazova-za-rodnata-sushica-do-30-godini-zhiveev-vo-seloto-so-moite-roditeli-se-gordeam-shto-sum-rodena-tamu-12.jpg

 Селото Сушица беше едно сложно село за кој важеше фразата „Еден за сите, сите за еден“.

suzana-gavazova-za-rodnata-sushica-do-30-godini-zhiveev-vo-seloto-so-moite-roditeli-se-gordeam-shto-sum-rodena-tamu-07.jpg

Јас бев срамежлива девојка, но имав голема поддршка од моите соселани кои силно ме бодреа, па така станав пејачка, а за нив и ден денес пеам и творам.

Сакам и денес да ги направам горди сушичани, и нормално, да се фалат и гордеат со мене.

suzana-gavazova-za-rodnata-sushica-do-30-godini-zhiveev-vo-seloto-so-moite-roditeli-se-gordeam-shto-sum-rodena-tamu-15.jpg

Од селото Сушица имаат излезено многу талентирани луѓе - успешни каскадери, глумци, успешни фудбалери, писатели, доктори, фотографи, уметници, музичари, пејачи.

Толку талентирани и добри луѓе на едно место, на кои сум и јас горда, а и горда што сум од Сушица.

Селото има историја, има посебен дух и секогаш кога одам таму се полнам со енергија, со сила и моќ.

Повеќе фотографии од Сузана и селото Сушица на следната страница...Би можело да ве интересира:

Петар Грашо за CRNOBELO: „Кога се роди Алба бев во Охрид, тие 10 часа додека патував до дома ми беа ... „Кога стигнав во болницата, ме одведоа во делот со бебињата и ми рекоа: 'Ов...
Васка Леонтиќ: „Забременив со ин витро, сама станав мајка на 48 години, мојата ќерка (5) знае сè за ... „Никогаш не размислував за тоа што ќе зборуваат другите за тоа дека забременив с...
Хелена Роза по 4 години се врати од Нов Зеланд: „Заминав на 39 години, завршив факултет и сега со со... „2022 ми беше една од најубавите години - конечно зедов дозвола за возење мотор ...
Александра Радовиќ за CRNOBELO: „Се трудам да ја научам ќерка ми на вистинските вредности“ „Би сакала да пеам со Калиопи, таа е вонсериска пејачка. Се сретнавме пред некол...
Маја Саздановска: „И по 30 години од песната ‘Во светот на бајките’, добивам видеа од родители кои г... „Од моето најрано детство, баба ми ме качуваше на столче кога ќе ѝ дојдеа другар...
Иван Босиљчиќ за CRNOBELO: „Јелена ме научи да бидам романтичен, порано не бев како ликовите што ги ... „На 6 години добив брат, а многу сакав сестра. Родителите ми велеа дека ќе имам ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg