Благица Зикова, мајката на штипската четворка: „Трошиме по 25 пелени на ден, бебињата се мирни и спијат по цела ноќ“

„Најтешко ми беше кога бев сама и немаше кој да ми помогне, па морав да ги хранам двајца по двајца - додека едните пиеја млеко, другите чекаа ред“, вели Благица Зикова за CRNOBELO.com.

blagica-zikova-majkata-na-shtipskata-chetvorka-troshime-po-25-peleni-na-den-bebinjata-se-mirni-i-spijat-po-cela-nokj-12.jpg

Благица Зикова (29) и нејзиниот сопруг Александар, во октомври 2023 станаа родители на 4 бебиња - ќерката Леонтина и синовите Ведран, Михаил и Теодор.

Штипската четворка, како што ги нарекуваат бебињата од нивното раѓање, веќе има 7 месеци.

Ова време за Благица е најубавото во нејзиниот живот бидејќи иако и претходно била среќна, вели, по раѓањето на децата, нејзиниот живот е комплетен.

blagica-zikova-majkata-na-shtipskata-chetvorka-troshime-po-25-peleni-na-den-bebinjata-se-mirni-i-spijat-po-cela-nokj-02.jpg

Во овие месеци многупати морала да се носи сама со сите предизвици на мајчинството, па имало и денови кога не спиела повеќе од два часа.

Но, потоа им „го фатила редот“, ги научила сами да пијат млекце и сами да се заспиваат, па секојдневието ѝ станало полесно.

За сите предизвици во овие месеци, Благица ни раскажа во интервјуто за CRNOBELO.com:

Поминаа 7 месеци од раѓањето на Ведран, Михаил, Леонтина и Теодор. Како се снаоѓате денес, споредено со првите денови?

На почетокот ни беше многу тешко додека да се навикнеме ние на нив и тие на нас. Беа многу малечки, бевме во паника и страв како ќе се справиме, бидејќи сепак станува збор за четири бебиња.

За разлика од првите три месеци, сега е полесно, имаме ред и навики, си го знаеме времето кога се пие млеко и кога се спие.

blagica-zikova-majkata-na-shtipskata-chetvorka-troshime-po-25-peleni-na-den-bebinjata-se-mirni-i-spijat-po-cela-nokj-11.jpg

Имате ли точна рутина - кое бебе се бања прво, како јадат, околу заспивањето?

Сите во исто време пијат млеко или јадат кашичка, а за капење се чека ред, еден по еден. И за заспивање си ги научив сами да си заспиваат без да ги нишкаме.

Си облекуваме пижами, менуваме пелена и сите во 21:00 часот се во креветчињата, си заспиваат со своите мечиња.

blagica-zikova-majkata-na-shtipskata-chetvorka-troshime-po-25-peleni-na-den-bebinjata-se-mirni-i-spijat-po-cela-nokj-09.jpg

Како успевате да се справите со сите 4 одеднаш? Правите сè сами со сопругот или имате помош?

Како што кажав и на почетокот, имавме големи тешкотии кога ги зедовме од болница. Не знаеја да пијат млеко од шише, па се мачевме додека да се научат.

Три месеци спиев по 2 часа во денот, а понекогаш се случуваше и воопшто да не спијам. Кога имав некој слободен да ме замени, тогаш легнував да одморам и јас.

Потоа, со текот на времето, си стекнав навика и почнав да си барам некои методи за да можат сами да пијат млеко - шишето им го потпирав на перничката и така и сега си пијат млеко.

Поголемиот дел од денот сум сама со нив, па пееме песнички, си играме, пиеме млекце и, секако, понекогаш знаеме и да си поплачеме. Сопругот работи, но кога е слободен ми помага.

blagica-zikova-majkata-na-shtipskata-chetvorka-troshime-po-25-peleni-na-den-bebinjata-se-mirni-i-spijat-po-cela-nokj-102.jpg

Што ви беше тешко на почетокот, а денес ви е „ко песна“?

Најтешко ми паѓаше тоа што кога бев сама и немаше кој да ми помогне, морав да ги хранам двајца по двајца. Додека едните пиеја млеко, другите чекаа ред.

Особено ноќите ми беа долги, бев уморна и ненаспана. Но, затоа си најдов начин како да пијат истовремено млеко сите и сега е подобро и за нив.

blagica-zikova-majkata-na-shtipskata-chetvorka-troshime-po-25-peleni-na-den-bebinjata-se-mirni-i-spijat-po-cela-nokj-poveke-011_copy.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Васка Леонтиќ: „Забременив со ин витро, сама станав мајка на 48 години, мојата ќерка (5) знае сè за ... „Никогаш не размислував за тоа што ќе зборуваат другите за тоа дека забременив с...
Михаил Корубин: „Моите ми направија прва ‘изложба’ дома на 6-7 години, израснав во ателјеата на татк... „Паметам на 6-7 години моите ми ја направија првата „изложба“ во нашата куќа, ја...
Миро Кацаров за љубовта со Ивана: „Ни се случи љубов на прв поглед, по неколку месеци веќе почнавме ... „Ивана знае дека јас сум блесав и будала на свој начин, па не беше шокирана од з...
Бродски љубовни приказни: Србинот Ненад и Перуанката Дафне, Карен од Мексико и Роман од Венецуела Врските на брод се познати по својот краток рок на траење, многу авантури за едн...
Александра Радовиќ за CRNOBELO: „Се трудам да ја научам ќерка ми на вистинските вредности“ „Би сакала да пеам со Калиопи, таа е вонсериска пејачка. Се сретнавме пред некол...
Маја Саздановска: „И по 30 години од песната ‘Во светот на бајките’, добивам видеа од родители кои г... „Од моето најрано детство, баба ми ме качуваше на столче кога ќе ѝ дојдеа другар...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg