Христина Митреска: „На 28 години ми дијагностицираа рак на дојка и фала на Бога што ми се случи мене, а не на саканите“

„Напипав нешто на градата и отидов на доктор во Прилеп, веднаш ми кажа дека не е добро, спомена рак и дека мора да се испитам. Потоа докторот од кој побарав второ мислење беше толку е убеден дека дијагнозата не е таа, што и на извештајот со задебелени букви ми напиша ‘НЕ Е РАК’. Но, биопсијата покажа дека е малиген рак и оттогаш почна хаосот“, споделува Христина Митреска (33) од Прилеп за CRNOBELO.com, која вели дека нејзиниот сопруг ѝ била магична поддршка.

hristina-mitreska-na-28-godini-mi-dijagnosticiraa-rak-na-dojka-i-fala-na-boga-shto-mi-se-sluchi-mene-a-ne-na-sakanite-01.jpg

Христина Митреска (33) од Прилеп, по професија дигитален маркетер, на само 28 години се соочила со дијагнозата рак на дојка.

Сега, 5 години подоцна се чувствува одлично, но вели дека по тешкиот период со операција и хемотерапија направила многу промени во начинот на живот, меѓу кои и исхраната за што споделува на Инстаграм, a најголема поддршка во тешкиот период ѝ бил сопругот.

За CRNOBELO.com таа ја споделува својата приказна:

На колку години ја доби дијагнозата рак на дојка? Како се справи со шокот?

На 28-годишна возраст ја добив оваа вест и едноставно се „шокирав“ но исто така и во тој момент бев и храбра, не сакав да патат моите најблиски, бидејќи знаев дека оваа вест ќе ги скрши.

Да бев во можност никогаш немаше да им кажам. И покрај сè што поминував секогаш бев благодарна на Бога.

Фала му на Бога што мене ми се случи, а не на некој мој близок. Јас сум личност која може на себе да поднесе многу товар но не сакам да страдаат моите сакани.

hristina-mitreska-na-28-godini-mi-dijagnosticiraa-rak-na-dojka-i-fala-na-boga-shto-mi-se-sluchi-mene-a-ne-na-sakanite-12.jpg

Што направи прво? Како изгледаше процесот на планирање на лекувањето?

Едно утро се напипав на градата и малку ми беше чудно. Јас не сум по природа личност која сака да оди по доктори, едноставно се ежам кога треба да се оди на лекар, не можам да гледам крв. Но, кога ќе дојде никој не те прашува.

Појдов на преглед кој го закажав кај наш доктор во Прилеп и тој не можеше да поверува дека имам тумор, но за жал имаше таква претпоставка, ме исплаши многу кога ми соопшти и ме советуваше кои дополнителните испитувања треба да ги направам.

Бидејќи беше период на одмори, сè одеше тешко со закажување на прегледи, па морав да чекам 10 дена за да направам биопсија, мамографија и ехо на дојка кај друг доктор, сепак не се оставив на едно мислење.

Кога направив ехо на дојка, и мамографија, бидејќи сè уште не беше стигнат резултатот од биопсијата, докторот кај кого бев на второ мислење ми кажа дека не е рак.

До толку е убеден што и на извештајот со задебелени букви ми напиша „НЕ Е РАК“.

Малку се опуштивме, сè додека не стигна резултатот од биопсијата.

Испадна дека е малиген рак на дојка.

И тогаш започна хаосот.

hristina-mitreska-na-28-godini-mi-dijagnosticiraa-rak-na-dojka-i-fala-na-boga-shto-mi-se-sluchi-mene-a-ne-na-sakanite-05.jpg

Кој ти беше најголема поддршка и без кого не би го издржала целиот овој процес?

Јас не сакав на никој да кажувам, освен што знаевме само јас и сопругот. Но, кога ми кажаа дека ќе морам хемотерапија, и дека косата ќе ми падне и има последици од хемотерапијата, односно нема да можам да одам на работа бидејќи ќе ја изгубам силата, немав излез, моравме да соопштиме.

Се здруживме како цело семејство, но без поддршката на целата моја фамилија не би била толку силна.

Најголема заслуга има мојот сопруг кој деноноќно беше покрај мене и кога се смеев и кога плачев и кога ми беше најтешко, тој беше тој кој секогаш беше покрај мене. И често се прашував како го издржува сето ова, да спиеш покрај некој кој едноставно личи на „марсовец“.

hristina-mitreska-na-28-godini-mi-dijagnosticiraa-rak-na-dojka-i-fala-na-boga-shto-mi-se-sluchi-mene-a-ne-na-sakanite-04.jpg

Но, често знаеше да каже еден збор и со тоа ми ги решаваше сите дилеми, неговата љубов кон мене која несебично ја споделуваше на различен начин. Ме смееше, ме забавуваше, иако примав хемотерапија често патувавме бидејќи знае колку тоа ме релаксира и колку само сакам да патувам.

Често знаеше да ме изненади со изјава: „Имам сега едно патување за тебе“. Магичен е со еден збор мојот сопруг.

hristina-mitreska-na-28-godini-mi-dijagnosticiraa-rak-na-dojka-i-fala-na-boga-shto-mi-se-sluchi-mene-a-ne-na-sakanite-08.jpg

Како реагираа пријателите кога им ја кажа дијагнозата? Како ѝ пристапија на ситуацијата?

Како што им соопштував, така почнуваа да плачат сите, немаше некој кој беше толку храбар и да не се расплаче.

Сите секојдневно ми даваа поддршка со тоа што ми пишуваа, ме бараа да излезам да не се затворам дома, ми испраќаа лекови кој како слушнал, домашен лек, мед итн. Еден дел од моите најблиски другарки имаат толку посебна душа што само кога се дружиш со нив веќе забораваш дека се лекуваш, ти го прават посебен моментот.

hristina-mitreska-na-28-godini-mi-dijagnosticiraa-rak-na-dojka-i-fala-na-boga-shto-mi-se-sluchi-mene-a-ne-na-sakanite-06.jpg

Што значи да се прима хемотерапија? Имаше ли негативни ефекти, како се справи со истите?

Ухх… Хемотерапијата е нешто што ти ја зема целата сила во еден момент.

Се радуваш на деновите кога ќе заврши јакото дејство на лекот после 10 дена. И секогаш си викаш колку е безвреден животот без здравје само не знаеме да го цениме, само здрав човек може сè да постигне.

Кога си болен и изнемоштен имаш само една желба - да оздравиш.

hristina-mitreska-na-28-godini-mi-dijagnosticiraa-rak-na-dojka-i-fala-na-boga-shto-mi-se-sluchi-mene-a-ne-na-sakanite-03.jpg

Зошто медицинските лица од онкологија се луѓе со срце планина?

Да ги гледаш сите тие луѓе кои се беспомошни и на секоја од нас да ѝ одговориш, па ретко кој би издржал. Ама затоа сестрите на онкологија се највеликодушните лица кои сум ги сретнала.

Посебно мојата медицинска сестра со големо срце, Александра, која несебично помага на сите. Тоа е жена со срце од планина, душа памукче, насмеана и секогаш знае да те утеши со нејзините милни зборови „Душо, ќе помине“.

hristina-mitreska-na-28-godini-mi-dijagnosticiraa-rak-na-dojka-i-fala-na-boga-shto-mi-se-sluchi-mene-a-ne-na-sakanite-10.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Маја Саздановска: „И по 30 години од песната ‘Во светот на бајките’, добивам видеа од родители кои г... „Од моето најрано детство, баба ми ме качуваше на столче кога ќе ѝ дојдеа другар...
Хелена Роза по 4 години се врати од Нов Зеланд: „Заминав на 39 години, завршив факултет и сега со со... „2022 ми беше една од најубавите години - конечно зедов дозвола за возење мотор ...
Александра Радовиќ за CRNOBELO: „Се трудам да ја научам ќерка ми на вистинските вредности“ „Би сакала да пеам со Калиопи, таа е вонсериска пејачка. Се сретнавме пред некол...
Васка Леонтиќ: „Забременив со ин витро, сама станав мајка на 48 години, мојата ќерка (5) знае сè за ... „Никогаш не размислував за тоа што ќе зборуваат другите за тоа дека забременив с...
„Со радост се сеќавам на моето детство во Скопје, кога не се заклучуваа вратите и комшиите беа насме... „Сум имал среќа да живеам повеќе години во четири различни земји од нашиот регио...
„Пред 45 години успеав да ја заведам единствената жена која посакав да ми роди деца“ – Жељко Самарџи... „Во брак сме 45 години и заедно пребродивме многу убави, но и тешки животни моме...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg