Иван Јованов, вокалист на Либеро Бенд: „Најголем бакшиш ни е 7.000 евра, на настап ми имаат ставено ружи во боксерици“

„На настап ми имаат побарано да ме бакнат заради облог, а еднаш ми беше потегнат каишот од панталоните и со трн од ружа бев повреден. Во љубовта не правам луди работи, почитувам и правам компромис кога треба, не мразам никого и ме исполнува дружба со пријатели. Денот ми почнува со добар појадок, вежбам и играм фудбал...“ – Иван Јованов за CRNOBELO.com раскажува интересни детали за приватниот живот и за работата со бендот.

ivan-jovanov-vokalist-na-libero-bend-najgolem-bakshish-ni-e-7-000-evra-na-nastap-mi-imaat-staveno-ruzhi-vo-bokserici-01.jpg

Либеро Бенд е еден од најпопуларните бендови во Македонија, кога станува збор за избор на музика за свадба или за настап во клубови/локали во градовите низ земјата. 

Иван Јованов (31), вокалист на бендот, за CRNOBELO.com открива интересни детали од нивната работа и кариера, забавни случки од настапите, но споделува и мигови од своето секојдневие и приватниот живот, а најавува и две нови песни, од кои првата ќе излезе во март. 

Тој е дипломиран економист и школуван инструменталист (виола), деновите ги поминува во друштво на пријателите, сака да спортува, а кога нема настапи, често излегува и го почитува ноќниот живот во Скопје. 

Во продолжение целосното интервју со Иван за CRNOBELO.com... 

Колку време постои Либеро Бенд, колку е тешко да се опстои, сте се соочиле ли со предизвици?

Да се опстои на сцената не е тешко, особено тогаш кога победничкиот тим се гради од мали нозе. Се познаваме од средно школо, градевме заедничка визија и несебично се помагавме.

Кога заеднички се работи на остварување на заедничкиот сон, атмосферата секогаш е победничка.

ivan-jovanov-vokalist-na-libero-bend-najgolem-bakshish-ni-e-7-000-evra-na-nastap-mi-imaat-staveno-ruzhi-vo-bokserici-03.jpg

Најголем бакшиш што сте го добиле со бендот на настап/свадба...?

Најголем бакшиш кој сме го добиле е околу 7.000 евра.

Најчудното барање од публика...

„Дај да те бакнам.... Се обложивме со маж ми дека ќе те бакнам!“

ivan-jovanov-vokalist-na-libero-bend-najgolem-bakshish-ni-e-7-000-evra-na-nastap-mi-imaat-staveno-ruzhi-vo-bokserici-02.jpg

Песна која никогаш не сакате да ја изведувате со бендот...?

Ние сме бенд којшто секогаш изведувал песни за публиката. Мислам дека таква песна речиси и да не постои.

Свадба или настап во локал? И зошто?

Секој настап си има своја убавина, не можам да одвојам, но лично јас повеќе се пронаоѓам како клупски пејач или во локал.

ivan-jovanov-vokalist-na-libero-bend-najgolem-bakshish-ni-e-7-000-evra-na-nastap-mi-imaat-staveno-ruzhi-vo-bokserici-08.jpg

Во кој град е публиката најдобра?

Секој град си има посебна хемија и енергија, токму поради тоа и во секој град различно настапуваме со репертоар. Македонскиот народ многу добро знае што е добра песна.

Колку најмногу настапи сте имале во едно деноноќие и како го издржувате тоа?

Најмногу сме имале три настапи за 24 часа.

ivan-jovanov-vokalist-na-libero-bend-najgolem-bakshish-ni-e-7-000-evra-na-nastap-mi-imaat-staveno-ruzhi-vo-bokserici-19.jpg

Ви се случило ли да откажете изведба на свадба од оправдани причини? Што се случува во такви ситуации? 

Замена досега како цел бенд не сме имале никогаш, досега имам откажано два настапи поради здравствени причини и уште еден поради кумство.

Кога може да очекуваме нова песна, кои се вашите планови?

Спремни се две песни, првата ќе излезе во март.

Кој е Иван приватно? Како изгледа твојот ден? Што сакаш да правиш, што те исполнува во животот, а што мразиш?

Не мразам никого, ме исполнува дружбата со најблиските и пријателите. Мојот ден започнува со добар појадок, гледам кога можам и сум слободен да одам во фитнес центар или да изиграм фудбал со пријателите.

ivan-jovanov-vokalist-na-libero-bend-najgolem-bakshish-ni-e-7-000-evra-na-nastap-mi-imaat-staveno-ruzhi-vo-bokserici-18.jpg

Повеќе за приватниот живот на Иван, прочитајте на следната страница...Би можело да ве интересира:

Ана од Битола: „Партнерот ме запроси на 18 години, сите нè осудија, но чувствата не бираат ниту годи... „Кога партнерот ме побара за жена, имаше премногу негативни коментари, предрасуд...
Васка Леонтиќ: „Забременив со ин витро, сама станав мајка на 48 години, мојата ќерка (5) знае сè за ... „Никогаш не размислував за тоа што ќе зборуваат другите за тоа дека забременив с...
Виктор Апостоловски по свадбата и медениот месец на Лефкада: „Најмагично ми беше кога ја видов Милен... „Размислував дали да носам капче на свадбата и кога прашав почнаа повозрасните: ...
Меланија Цветковска, физиотерапевт: „Луѓето кај нас не сфаќаат дека потиснатите чувства предизвикува... „Лутината, стравот или тагата може да се манифестираат како разни абдоминални бо...
Михаил Корубин: „Моите ми направија прва ‘изложба’ дома на 6-7 години, израснав во ателјеата на татк... „Паметам на 6-7 години моите ми ја направија првата „изложба“ во нашата куќа, ја...
Миро Кацаров за љубовта со Ивана: „Ни се случи љубов на прв поглед, по неколку месеци веќе почнавме ... „Ивана знае дека јас сум блесав и будала на свој начин, па не беше шокирана од з...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg