Како автомобилот што го возите ви го издава карактерот?


Како автомобилот што го возите ви го издава карактерот?

Дали имате бел, црн, жолт или можеби црвен автомобил? Дали тој е голем или мал? Каков е вашиот стил на управување со возилото?

7-karakteristiki-na-vashiot-avtomobil-koi-govorat-za-vashiot-karakter-01.jpg

Експертите тврдат дека карактерот на една личност може да биде проценет според работите кои го опкружуваат, а една од нив е автомобилот.

Изборот на автомобилот говори многу за карактерот на личноста што го вози.

Што кажува вашиот автомобил за вас:

Големина на автомобил

Постои мислење дека со големи автомобили се опседнати луѓе кои патат од комплекси, но вистината е поинаква.

Зад воланот на овие автомобили најчесто седат самоуверени мажи и жени. Тие се независни, сакаат авантури и ја обожаваат својата слобода

Луѓето што сакаат мали автомобили се чувствителни и практични. Тие не бркаат статус, тие се природни и внимаваат да не ѝ причинат штета на животната средина.

7-karakteristiki-na-vashiot-avtomobil-koi-govorat-za-vashiot-karakter-02.jpg

Стил на возење

Научниците тврдат дека луѓето кои возат бавно и безбедно се отворени луѓе со добра душа и стабилен нервен систем. Колку е посмирена личноста при возењето, толку поголема доверба во неа можете да имате во животот. Тие се вистински алтруисти.

Агресивните возачи кои прават ризични маневри се импулсивни луѓе кои го акумулираат стресот и неретко се анксиозни.

7-karakteristiki-na-vashiot-avtomobil-koi-govorat-za-vashiot-karakter-03.jpg

Цена

Стереотипот дека колку е поскап автомобилот, толку посебично се однесува личноста на патот не е далеку од вистината.

Истражувањата покажуваат дека сопствениците на екстра скапи автомобили најмногу се фокусирани на своите потреби. Не се грижат за туѓото мислење, сами ги поставуваат правилата и целат кон авантури. Тие се луѓе со возбудлив карактер и се многу самоуверени.

Од друга страна, сопствениците на поевтини автомобили се позагрижени за доброто на другите, отколку за своето добро, и го почитуваат законот.

7-karakteristiki-na-vashiot-avtomobil-koi-govorat-za-vashiot-karakter-04.jpg

Боја на автомобил

Најпопуларна боја на автомобил е црната и таа ја рефлектира желбата на сопственикот да ја нагласи својата внатрешна сила, но едновремено да остане безбеден.

Бела боја на автомобил бираат луѓето склони кон перфекционизам.

Сината боја говори дека возачот најверојатно е разумна личност, екстроверт и оптимист. Жолтата боја говори дека возачот има добра смисла за хумор, а црвената, спротивно на верувањата, не говори за наметлив возач, туку таа предизвикува агресивни реакции кај другите возачи.

7-karakteristiki-na-vashiot-avtomobil-koi-govorat-za-vashiot-karakter-05.jpg

Однесување зад воланот

Дали сакате да зборувате со пријателите додека возите, дали бирате радио станица и се гледате на огледалото?

Овие навики кои ви го одвлекуваат вниманието од возењето, говорат дека сте пријателски настроена личност, но едновремено се опасни за вас. Најголем дел од сообраќајните незгоди се случуваат токму поради нив.

7-karakteristiki-na-vashiot-avtomobil-koi-govorat-za-vashiot-karakter-06.jpg

Поза зад воланот

Нормално е кога почетниците ги држат стеганто рацете и се исправени до ветробранското стакло, но кога ова го прави искусен возач посочува на песимист, кој не е сигурен во себеси.

Возачите кои го грабнуваат воланот со двете раце се родени лидери и им се голема поддршка на другите.

Оние кои возат со една рака се луѓе со позитивен став кон животот, кои сакаат авантури и оптимизам.

7-karakteristiki-na-vashiot-avtomobil-koi-govorat-za-vashiot-karakter-07.jpg

Хигиена во автомобил

Автомобилот не е само превозно средство, туку потсвесно е и втор дом на неговиот сопственик, па затоа хигиената во него кажува дали станува збор за одговорна личност, која се грижи за другите.

Хаосот во автомобилот говори за несозреана личност кој не е многу одговорна во животот, додека совршениот ред говори за перфекционист и личност која создава силни врски со другите.

7-karakteristiki-na-vashiot-avtomobil-koi-govorat-za-vashiot-karakter-08.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Футуристички автомобили коишто можете да ги купите денес Најголем дел од љубителите на автомобили ќе ви кажат дека сакаат да имаат автомо...
Ако ве чека долг пат: Како да не заспиете од замор додека возите? Голем број од сообраќајните несреќи се случуваат заради заморот на возачите, кој...
Една година Премиум Ауто Зентрум – 75 продадени премиум автомобили, врвна услуга и задоволни клиенти Премиум Ауто Зентрум  пред една година направи еден голем и одлучен чекор н...

Најчитани неделава