7 факти за лимузината во која се вози Доналд Трамп


7 факти за лимузината во која се вози Доналд Трамп

Биле потребни повеќе од 3 години за да се дизајнира и креира ова ремек-дело од автомобил, кој безбедноста ја става на прво место.

7-fakti-za-limuzinata-vo-koja-se-vozi-donald-tramp-1.jpeg

Лимузината била нарачана уште во времето кога Обама беше претседател на САД, но иронично, Доналд Трамп е првиот кој ја користи.

Ова се 7-те факти за неа кои го заинтересираа целиот свет:

Резервоарот за гориво не е само отпорен на куршуми, туку и на експлозии.

7-fakti-za-limuzinata-vo-koja-se-vozi-donald-tramp-2.jpeg

Стаклата за прозорците се направени од дебел слој поликарбонат и дебело, непробојно стакло.

7-fakti-za-limuzinata-vo-koja-se-vozi-donald-tramp-3.jpeg

Само специјално обучени возачи можат да ја возат лимузината, кои знаат како да се одбранат од терористички активности, вклучувајќи го и Ј-вртењето од 180 степени.

7-fakti-za-limuzinata-vo-koja-se-vozi-donald-tramp-4.jpeg

Телото на автомобилот е составено од 8-инчен воен оклоп, обложен со посебна боја.

7-fakti-za-limuzinata-vo-koja-se-vozi-donald-tramp-5.jpeg

Во автомобилот има залихи на кислород и резерва крв за одбрана од било каков терористички напад.

7-fakti-za-limuzinata-vo-koja-se-vozi-donald-tramp-6.jpeg

Автомобилот може да вози и со издишани гуми.

7-fakti-za-limuzinata-vo-koja-se-vozi-donald-tramp-7.jpeg

Во автомобилот има најсовремено оружје за одбрана, во случај на напад врз претседателот.

7-fakti-za-limuzinata-vo-koja-se-vozi-donald-tramp-8.jpeg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Футуристички автомобили коишто можете да ги купите денес Најголем дел од љубителите на автомобили ќе ви кажат дека сакаат да имаат автомо...
Како автомобилот што го возите ви го издава карактерот? Дали имате бел, црн, жолт или можеби црвен автомобил? Дали тој е голем или мал? ...
10 грешки кои ги прават повеќето луѓе кога купуваат нов автомобил Од недоволно информирање до не помислување на препродажбата што евентуално ќе до...

Најчитани неделава