Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
АРХИТЕКТ 30-01-2023


Совети за возење на снег

soveti-za-vozenje-na-sneg-001.jpg

Возењето во услови на врнежи од снег и ниски температури има низа предизвици кои возачите треба да ги имаат предвид за да се сочува и нивната и безбедноста на другите учесници во сообраќајот. Бидете особено внимателни кога врне и кога е намалена видливоста на патиштата.

soveti-za-vozenje-na-sneg-02.jpg

РСБСП советува:

  • во возилото секогаш носете зимска опрема (ланци за снег, метла, чистач за мраз на ветробранско стакло и сл.),
  • возилото секогаш да биде добро исчистено од снежните наноси (особено прозорците и ретровизорите),
  • проверете го антифризот, притисокот на гумите, течноста за ветробранско стакло и сл.,
  • користете зимски гуми,
  • исчистете го снегот од вашите обувки за да се избегне лизгање при притискање на педалите од возилото,
  • возете внимателно и со намалена брзина,
  • одржувајте растојание од другите возила,
  • избегнувајте нагло сопирање и нагли задвижувања на воланот.

soveti-za-vozenje-na-sneg-03.jpg

БИДЕТЕ ОДГОВОРНИ И СОВЕСНИ ВОЗАЧИ.

ВОЗЕТЕ БЕЗБЕДНО ВО ЗИМСКИ УСЛОВИ.

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg