„Бев на Златна бубамара на популарноста 2023, по долги години првпат без Сашко Коцев - како си поминав?“

Награда за животно дело доби и Блага Петреска, која иако е во осмата деценија од животот, беше најелегантната дама на сцената и блесна во црна креација со холивудски гламур.

Пееше во дует со Ефто и во придружба на хорот „Мирче Ацев“. Едноставно, незаборавно доживување.

bev-na-zlatna-bubamara-na-popularnosta-2023-sashko-kocev-ne-se-pojavi-kako-si-pominav-03_copy.jpg

Потоа, душата ни ја помилува Андријана Јаневска со неверојатна вокална изведба, Игор Џамбазов со рецитирање, Наум Петрески со „Земјо македонска“, а најмногу од сè ни побуди емоции наградата за медицинскиот тим кој во ноември 2022 ја изведе првата трансплантација на црн дроб во Македонија и тимот кој скромно кажа дека хероите не се тие, туку дека херојот е 60-годишниот пациент Драган, кој се чувствува одлично по операцијата.

bev-na-zlatna-bubamara-na-popularnosta-2023-sashko-kocev-ne-se-pojavi-kako-si-pominav-19.jpg

bev-na-zlatna-bubamara-na-popularnosta-2023-sashko-kocev-ne-se-pojavi-kako-si-pominav-24.jpg

За најпопуларен писател беше прогласен Венко Андоновски со неговата „Папокот на светлината“, кој ни раскажа како никој не ја купувал неговата прва книга во писателската кариера, па тој откупил свои 100 книги, па таа била прогласена за најпродавана книга на седмицата и како потоа се распродал целиот тираж. Нагласи дека и во писателството е потребен маркетинг.

bev-na-zlatna-bubamara-na-popularnosta-2023-po-dolgi-godini-prvpat-bez-sashko-kocev-kako-si-pominav00011.jpg

За најпопуларна балетска претстава за 2022 беше прогласена „Госпоѓиците од Авињон“, театарска претстава „Илуминати“, а за најдобар концерт наградата ја земаа групата „Меморија“, кои уште еднаш со својата изведба на „Оган под ѕвездите“ доведоа до кулминативна точка на вечерта.

bev-na-zlatna-bubamara-na-popularnosta-2023-sashko-kocev-ne-se-pojavi-kako-si-pominav-29.jpg

bev-na-zlatna-bubamara-na-popularnosta-2023-sashko-kocev-ne-se-pojavi-kako-si-pominav-44.jpg

bev-na-zlatna-bubamara-na-popularnosta-2023-sashko-kocev-ne-se-pojavi-kako-si-pominav-43.jpg

bev-na-zlatna-bubamara-na-popularnosta-2023-sashko-kocev-ne-se-pojavi-kako-si-pominav-42.jpg

На сцената ја видовме и Марија Васиќ, Мис на Македонија од 2003 година, за која Игор откри дека работи како анестезиолог, потоа Ирена Спировска и низа други познати личности во улога на доделувачи на награди.

bev-na-zlatna-bubamara-na-popularnosta-2023-sashko-kocev-ne-se-pojavi-kako-si-pominav-25.jpg

Наградата за животно дело ја добија браќата Миле и Ѓорѓи Барбаровски, кои напишаа некои од најубавите песни во антологијата на македонската народна музика.

bev-na-zlatna-bubamara-na-popularnosta-2023-sashko-kocev-ne-se-pojavi-kako-si-pominav-18.jpg

Од регионалните ѕвезди награди добија Мирослав Илиќ и Џибони.

bev-na-zlatna-bubamara-na-popularnosta-2023-sashko-kocev-ne-se-pojavi-kako-si-pominav-26.jpg

bev-na-zlatna-bubamara-na-popularnosta-2023-sashko-kocev-ne-se-pojavi-kako-si-pominav-30_copy.jpg

bev-na-zlatna-bubamara-na-popularnosta-2023-sashko-kocev-ne-se-pojavi-kako-si-pominav-31_copy.jpg

И оттаму си отидов со душа полна емоции и тивка желба Македонија да има уште многу вакви манифестации затоа што навистина заслужуваме да се израдуваме и посмееме во време кога проблемите од секојдневието натежнуваат над нас.

А и македонските музичари, писатели, спортисти и секаков тип на уметници заслужуваат да го добијат тоа „браво“, кое изгледа малку, но за нив инспирација значи.

За уште многу Златни бубамари на популарноста...

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Симона Симионова | Црнобело

Фото: Александар РистовскиБи можело да ве интересира:

Враќањето на Сашко Коцев и Врчак пречекано со овации - Како си поминавме на Златна Бубамара '24? Сашко Коцев по една година се врати на сцената на „Бубамара“ и откри се сликал з...
Јелена Спенџарска со љубовна порака за саканиот Лукас: „Кога изгубив надеж, ми се појави како гром о... „На почетокот мислев дека е скриена камера, зашто не ми беше реално, нема да лаж...
Како си поминав на првата „Оскаровска гала вечер“ во Скопје, концерт посветен на филмската музика? Шоуто „го украде“ Ана Петановска, која го остави срцето на сцена додека ги пееше...
Тина од Скопје со трогателна објава: „Бев дете, стоев на балконот од нашиот стан на Рекорд и ја глед... „Бев дете, 3 години, стоев на балконот од нашиот стан на Рекорд и секогаш вниман...
Сашко Коцев позира со сопругата, Миа Костова на Занзибар – Македонските јавни личности на одмор Сашко Коцев објави ретка фотка со сопругата од плажа, Татјана Стојановска позира...
Кристина Димитри по јавните критики на нејзина сметка: „Поминав низ пекол, јас сум и мајка и татко н... „Жените денес не знаат што сакаат. Живеат од парите на мажот, а мислат дека се б...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg